Городенківська територіальна громада з загальною площею 622 км2 є однією з найбільших в Івано-Франківській області. Дана громада налічує 40 населених пунктів, де проживає близько 44,7 тис. жителів. Варто зазначити, що на території громади знаходиться річка, що періодично зазнає затоплень р. Чорнява та раніше не обстежувалась профілактично. Відтак, ДПК громади має бути повністю підготовленою до надзвичайних ситуацій, в т. ч. до повеней, які завдають шкоди жителям громади, а зокрема землевласникам. Раніше команда без відповідного спорядження та обмундирування, а також з необлаштованим депо не могла функціонувати повноцінно.
Тому, маючи на меті створити умови для підвищення рівня готовності та здатності ефективно діяти в умовах надзвичайних ситуацій та загрози повеней зокрема, було закуплено спеціалізоване обладнання: надувні гребні човни зі сланями, надувні кільові човни з фанерними пайолами, страхувальні жилети, шумові чоботи для пожежників, забродні напівкомбінезони та інше, з проведенням тематичних навчань у вигляді симуляцій та вправ для практичного застосування закупленого. Крім цього, кімнату відпочинку добровольців облаштовано прально-сушильною машиною, мікрохвильовою піччю, холодильником, телевізором, ноутбуком, принтером, проведено інтернет. А для покращення системи опалення придбано дровокол рейковий.
В результаті проєкту, опираючись на оновлену матеріально-технічну базу, нині команда добровольців може повноцінно здійснювати порятунок та евакуацію людей, в т. ч. під час повеней, і що важливо – мінімізувати небезпеку. Загалом вдалося створити усі умови для ефективної роботи добровільної пожежної команди, а рівень довіри до неї серед місцевих мешканців значно зріс.
Загальна вартість проєкту: 520, 6 тис. грн.
В с. Бунів Яворівської громади функціонує ДПК, яка обслуговує 5 старостинських округів. На території 2 з яких знаходяться поклади торфу, загальною площею близько 50 га. У літній період дані ділянки потребують особливої уваги, адже часто загоряються. Для ліквідації таких загорянь доводиться використовувати значні ресурси: людські, технічні, матеріальні, а головне – час. Громада зіштовхувалася з небезпекою втрати майна і, що найгірше, – життя та здоров’я громадян. Окрім цього, пожежне депо ДПК с. Бунів потребувало дій: надмірна вологість ще нещодавно загрожувала псуванням майна в приміщенні.
Шляхом використання грантових коштів, у громади з’явилася унікальна можливість покращити умови реагування добровільної пожежної команди с. Бунів на пожежі, умови зберігання їхньої техніки та обладнання в пожежному депо, а також забезпечити добровольцям можливість комфортного відпочинку. Очікується, що це надасть позитивний імпульс на бажання місцевих жителів підтримувати добровільний пожежний рух в громаді.
Відтак, в ході реалізації проєкту вдалося привести до ладу пожежне депо. А саме: замуровано отвір залізної брами, встановлено вхідні двері та вікно у кімнаті чергового, а також двері між кімнатою чергового та кімнатою зберігання майна; встановлено освітлювальні щитки, прокладено кабель лінії електромережі, встановлено опалювальні конвектори, вимикачі, розетки, світильники; облаштовано стелю; проведено облицювання, шпаклювання та фарбування стін та стель; викладено підлогу керамічною плиткою; фасад приміщення утеплено та пофарбовано.
Паралельно з будівельно-ремонтними роботами проведено інформаційну кампанію серед мешканців громади шляхом створення інформаційної сторінки проєкту на сайті Яворівської міської ради, а розповсюдження тематичних інформаційних листівок, підготовки інформативного відеоролика щодо історії спільнотворення.
Імплементація такого проєкту – це історія про те, що у разі пожежі жителі с. Бунів, Іваники, Калинівка, Поруденко та Шутова нині мають можливість отримати вчасні та якісні послуги добровільної пожежної команди, яка застосовує обладнання, що зберігається в належних умовах; а ДПК в свою чергу – можливість впевнено функціонувати на базі комфортно облаштованого пожежного депо.
Загальна вартість проєкту: 954, 4 тис. грн.
В сел. Биківка, що на Житомирщині, є добровільна пожежна команда, яка готова стояти на пожежній варті щонайменше 14 населених пунктів. Проте приміщення депо, де базується ця команда та утримуватиметься пожежне авто, мало невідповідні для цього умови і припинило функціонувати ще в 90-х рр. минулого століття. Зокрема мова йде про непридатну систему опалення. Особливо гостро проблема відчувалася з настанням осінньо-зимового періоду, що ускладнювало утримання матеріалів та обладнання добровольців. До того ж належно функціонуюча система опалення – це і комфорт перебування команди в депо і крок на шляху до одержання пожежного авто від ДСНС.
Аби вирішити дану проблему, громадою було реалізовано грантовий проєкт, в рамках якого довелося демонтувати застарілі елементи системи опалення, встановити піролізний котел на твердому паливі із необхідним обладнанням та сталеві радіатори, а також оновити електрообладнання та тепло-вентиляційну систему. В результаті, нині відремонтовано систему опалення в п’яти кімнатах пожежного депо: в загальному приміщенні депо, в боксі на два пожежних авто, у кімнаті для добровольців, в топковій, допоміжному приміщенні й тамбурі. Одночасно з цим вдалося забезпечити належний температурний режим для перебування 12 членів добровільної пожежної команди та утримання майна, в т. ч. й майбутнього автомобіля. Грантові кошти від Представництва Фонду міжнародної солідарності – це суттєва допомога громаді на шляху до завершення робіт над пожежним депо, адже паралельно з цим в 2023 році громада отримала бюджетні кошти на заміну вікон та деякі будматеріали.
Реалізація проєкту «Капітальний ремонт системи опалення приміщення пожежного депо в Биківці» дозволила позбутися перешкод на шляху до повноцінного функціонування ДПК та належного зберігання майна добровольців. Сучасне устаткування, встановлене в ході капітального ремонту системи опалення, зігріває не лише теплом, але й надією якнайшвидшого отримання пожежного авто для місцевих вогнеборців.
Загальна вартість проєкту: 716, 9 тис. грн.
ДПК Локницької територіальної громади обслуговує 20 населених пунктів. Але для того, щоб бути спроможним виконувати свої функції в таких масштабах, добровольцям необхідно мати обов’язковий мінімум умов для цього – пожежне депо, з якісним під’їздом, в якому комфортно перебувати, а також пожежне надійне спорядження. На жаль, до цього громада не мала коштів на вирішення таких питань. А відтак, добровольці не могли максимально оперативно реагувати на виклики, прибувати на місце події вчасно та якісно виконувати свою роботу.
Участь в грантовій програмі дала змогу виправити ситуацію: за кошти гранту в приміщенні депо с. Кухче, де базується команда, громада змурувала, відшпаклювала, облицювала та пофарбувала стіни, вимостила підлогу керамічною плиткою, облаштувала душову та вбиральню, провела каналізацію та водопостачання, а на завершення – придбала меблі та облицювала фасад будівлі. Це дало змогу експлуатувати будівлю повністю та зі всіма зручностями, а як результат – підвищило ефективність добровольців. Також громада облаштувала доріжку для виїзду пожежного автомобіля з депо. В свою чергу це скоротило час реагування на надзвичайні події. І, на останок, громада придбала сучасне якісне пожежне спорядження та автозапчастини: пожежні рукави, пожежний ствол, фасадну вивіску, пожежну шафу, шини, домкрат, набір ключів та інших інструментів. Це суттєво підвищило якість роботи добровольців.
У підсумку, такі локальні зміни в громаді зміцнили систему цивільного захисту загалом, дозволили оперативніше реагувати та надавати своєчасну допомогу населенню, зокрема у разі виникнення пожеж. Тим самим заклавши основу для підвищення рівня прихильності жителів громади до добровільного пожежного руху, створено умови для проведення профілактичних заходів. А це віщує зменшення матеріальних збитків та втрат, а головне – недопущення людських жертв.
Загальна вартість проєкту: 606 , 1 тис. грн.
Добре відомо, що безпека життя і здоров’я людини – понад усе. Але на місцевому рівні, у віддалених населених пунктах, люди є вразливими через різні фактори, один з яких – надзвичайні ситуації, в т. ч. пожежі; а низький рівень обізнаності, неготовність діяти у випадку пожежі призводять до втрати майна та загрози життю громадян. Саме тому громада прийняла рішення активізувати громадську свідомість і підвищити рівень пожежної безпеки шляхом активної популяризації добровільного пожежного руху, тим самим сформувати інформоване, навчене та згуртоване суспільство. Інструментами для цього були обрані інформаційні заходи, тренінги, семінари та практичні тренування з надання домедичної допомоги та дій на випадок пожежі.
Опорною базою для реалізації проєкту став Яворівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 2. Це один з найбільших навчальних закладів громади, який надає освітні послуги школярам 8 населених пунктів. Отож, завдяки коштам донора придбано меблі, комп’ютерну техніку, пожежне та медичне спорядження, навчальні матеріали, тематичні ігрові набори – все для того, аби зробити процес навчання ключовим навичкам зручним, наочним і цікавим. Мова йде про вогнегасники, протигази, захисні костюми, навчальні муляжі вибухонебезпечних предметів, набори для надання домедичної допомоги.
Маючи план, матеріальну базу та серйозні амбіції, громада провела цілий батальйон тематичних заходів. Лише оцініть цю плеяду процесів і цифри залученості: проведено стартовий захід (204 учня); зібрано повну інформацію про добровільний пожежний рух (30 учасників); розроблено та продемонстровано 26 презентацій «Пожежна безпека – проблема сьогодення»; організовано шкільне свято «Безпека – наш вибір» (60 учасників) для презентації проєкту в школі, де було залучено волонтерів; проведено навчальний семінар для волонтерів про правила пожежної безпеки «Це повинні знати всі» (49 учасників); створено інформаційну сторінку проєкту на блозі школи «Запобігти. Врятувати. Допомогти»; розповсюджено більше 140 інформаційних матеріалів; проведено виставку засобів пожежної техніки та засобів евакуації для учнів та батьків «Правила пожежної безпеки – запорука збереження твого життя» (237 відвідувачів); організовано інформаційно-просвітницький захід у громаді «Безпека понад усе!» у вигляді лекцій, майстер-класів, демонстрацій рятувальної техніки (520 учасників); проведено виставку плакатів та робіт, присвячених пожежній безпеці «Пожежна безпека – проблема людства»; проведено конкурс малюнків та віршів на тему пожежної безпеки серед учнів «Пожежу можна попередити» (45 учасників); поширено у соціальних мережах інформаційний відеоролик про добровільний пожежний рух «Обережно, небезпека!»; проведено лекції, тренінги, практичні заняття в рамках тижня пожежної безпеки в школах «Попереджений – захищений» для 500 учнів; 42 учні залучено до проведення акції «З вогнем не жартуй», під час якої було проведено майстер-класи, показові вправи; організовано тренінг для батьків з питань пожежної безпеки вдома «Правила безпеки – правила життя» (57 учасників); проведено анкетування серед 300 учасників щодо обізнаності громади щодо правил пожежної безпеки; проведено оцінювання задоволення та корисності отриманої інформації серед мешканців громади в рамках анкетування серед 184 учасників заходів проєкту; організовано тренінг з домедичної допомоги за участі Яворівської районної організації Товариства Червоного Хреста України для 84 осіб; проведено заключний тематичний захід «Не будьмо байдужими - врятуємо наш світ від пожеж!» (74 учасники).
Вражаючий список відпрацьованого не міг не викликати резонансу: загалом опубліковано 42 дописи про успіхи проєкту, в т. ч. висвітлено у таких ЗМІ як радіохвиля «Явір ФМ» та часопис «Яворівщина». А розповісти було що. Адже такий підхід до питань пожежної безпеки значно збільшив обізнаність громадян, надав доступ до важливої інформації в легкому для сприйняття вигляді, посилив знання профілактичних заходів та алгоритму дій в надзвичайних ситуаціях. Цей проєкт надав передумови для створення мережі активних громадян, які є потенційними членами добровільних пожежних команд. Саме вони в майбутньому зможуть надавати необхідну допомогу та реагувати на пожежі. Таким чином місцева спільнота тепер завжди може попередити, допомогти та зупинити.
Загальна вартість проєкту: 354, 3 тис. грн.
Аби максимально вберегти дітей від лиха, зокрема й пожеж, а також навчити необхідним крокам реагування у надзвичайній ситуації варто регулярно проводити просвітницькі заходи. На жаль, певний час, в Городенківській громаді абсолютно не було умов для проведення таких заходів і пристосованого простору для відповідного навчання. Росохацький старостинський округ має діючу добровільну пожежну команду, яка спільно з Росохацьким ліцеєм створила молодіжну команду пожежників. Проте, на жаль, вони не мали наочного обладнання для проведення інтерактивних навчань з різних типів безпеки (мінної та пожежної безпеки, домедичної підготовки тощо).
Було прийняте тверде рішення – створити в ліцеї клас безпеки, як осередок впровадження та популяризація добровільного пожежного руху і тим самим забезпечити підвищення рівня свідомості, активізувати пожежну команду, покращити співпрацю з пожежними службами та знизити ризик виникнення надзвичайних ситуацій. Такий клас дасть можливість наочно ознайомити дітей з небезпечними ситуаціями та отримати необхідні навички з надання домедичної та психологічної допомоги, як діяти під час різних видів небезпек, і сформувати навички самозахисту і порятунку. Для досягнення навчального ефекту клас запланували розділити на тематичні зони: мультимедійна зона; зона пожежної безпеки (для вивчення правил пожежної безпеки, алгоритму дій при пожежі, вивчення основ користування засобами пожежогасіння); зона мінної безпеки (для вивчення правил поведінки у разі виявлення вибухонебезпечних та підозрілих предметів); зона безпеки життєдіяльності (для вивчення правил безпечної поведінки у різних сферах життя, в тому числі алгоритм дій у разі надзвичайних ситуацій); зона домедичної допомоги (для проведення занять та тренінгів з надання першої домедичної допомоги); зона психологічного розвантаження (для роботи з психологами виконання творчих завдань, проведення бесід тощо); ігрова зона (для дітей молодшої вікової категорії для проведення ігор та вправ).
Перед тим як наповнити клас відповідним начинням довелося вирівняти стіни, відремонтувати стелю, замінити електропроводку, світильники, вікна, двері, а ще постелити підлогове покриття наостанок. І тільки згодом було встановлено допоміжне обладнання: комп’ютерну техніку та магнітно-маркерну дошку. Для створення комфортних умов було придбано набір м’яких подушок для сидіння. Серед тематичного наповнення: килимок-конструктор, комплекти з пожежної безпеки, домедичної підготовки, мінної безпеки, безпеки життєдіяльності та психологічного розвантаження. Таким чином облаштовано клас безпеки в Росохацькому ліцеї.
Чому це посприяло? В навчальному закладі одразу сформували 2 графіки проведення заходів для школярів в цьому класі безпеки: внутрішній шкільний графік та графік для навчальних закладів, що знаходяться поряд. Таким чином на момент завершення проєкту, опираючись на клас безпеки та його матеріально-технічну базу зокрема, спільно з представниками ДПК проведено 2 заняття щодо роботи з плавзасобами, порятунку на воді та роботі з засобами зв’язку. В рамках спільної діяльності заплановане проведення заходів з учнями гуртка «юний пожежник». Також проведено 4 уроки з надання домедичної допомоги для учнів різної вікової категорії, уроки пожежної безпеки та правил дорожнього руху. В рамках реалізації проєкту спільно з Коломийським ДСНС проведено показові змагання юних пожежників.
Новину про вдало реалізований проєкт можна зустріти на таких інтернет-ресурсах як Децентралізація, Укрінформ, Дзеркало Медіа та інші.
Тепер в Городенківській громаді створені умови для засвоєння правил пожежної та мінної безпеки, а також алгоритму дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій різного характеру.
Загальна вартість проєкту: 178 тис. грн.
Зазвичай, молодь є рушійною силою, яка володіючи життєвою енергією та спеціальними знаннями здатна приборкувати цілі стихії, в т. ч. і вогонь. А згодом – передавати ці знання наступним поколінням. Чудовою основою для цього в Будищенській громаді може стати добровільний пожежно-рятувальний рух. Проте обізнаність молоді про нього дуже низька. Інформаційно-агітаційних матеріалів в інтернет-просторі вдосталь, але без інтерактивного залучення та мотивації дуже важко надихнути дітей на самостійне вивчення даної теми. До того ж в громаді була відсутня матеріально-технічна навчальна база і відповідні навички користування засобами пожежного і радіаційного захисту, навички надання домедичної допомоги. Якщо не зацікавити учнівську молодь сьогодні – завтра громада не матиме гідної зміни діючим добровольцям-вогнеборцям. А це, в свою чергу, підвищує рівень небезпеки у громаді та згодом може призвести до трагічних наслідків.
Здобувши перемогу в грантовому конкурсі, громада одразу взялася до справи і придбала технічні матеріали та засоби. Чого лише вартий інтерактивний вогнегасник, який в окулярах віртуальної реальності симулює перед користувачем пожежу і просить загасити її, обравши вірний тип вогнегасника. Таке обладнання поки є диковинкою навіть для багатьох міст, не кажучи вже про сільську місцевість. Також придбано муляжі травм, ран та поранень і протигази. В 1-4 класах Свидівцького ЗЗСО Ⅰ–Ⅲ ст. та в 5-11 класах, Будищенському ЗЗСО Ⅰ–Ⅲ ст. проведено три заходи: день цивільного захисту на тему «Залучення учнівської молоді до добровільного пожежно-рятувального руху», що включав не лише теоретичні, але й практичні заняття по групах: «Пожежна безпека», «Домедична допомога» та «Радіаційна та хімічна небезпека», де діти засвоїли та відпрактикували вміння користуватися вогнегасниками, протигазами, спиняти кровотечу, фіксувати переломи, проводити серцево-легеневу реанімацію. Також для школярів провели тематичний квест та змагання «Юні вогнеборці» і здійснили показове тренування добровільної пожежної команди Будищенської ТГ з залученням спецтехніки та транспорту. Діти мали нагоду дослідити пожежне авто з середини, поспілкуватися з добровольцями та представниками ДСНС.
Використовуючи надбану матеріально-технічну базу, та враховуючи особливості проведення відповідних навчань, Будищенська громада зможе легко проводити аналогічні заходи та тренування для всього населення на базі консультаційних пунктів з питань цивільного захисту та в інших закладах освіти. Загалом під час реалізації проєкту підготовлено та розповсюджено 500 інформаційних буклетів для підвищення обізнаності серед учнівської молоді та населення про добровільно-пожежний рух, пожежну безпеку та правила поводження з вогнегасником. Аби додатково заохотити юних учасників заходів, в рамках проєкту всі отримали подарунки: блокноти, ручки та солодощі.
Найвища цінність у таких нехитрих на перший погляд промоційних заходах – це живий інтерес дітей до добровільного пожежно-рятувального руху, непідробна цікавість до правил пожежної безпеки, використання вогнегасника та протигаза, вивчення правил домедичної допомоги. А в консультаційних пунктах цивільного захисту збільшилась кількість запитів від жителів громади щодо проведення консультацій і роз’яснень у сфері пожежної безпеки та безпосереднього відпрацювання порядку дій при виникненні надзвичайної ситуації.
Загальна вартість проєкту: 241, 6 тис. грн.
Мостиська громада активно займається питанням розвитку добровільного пожежного руху у громаді: на варті населення 32,5 тис. осіб стоїть 5 добровільних пожежних команд. З часом кожна з них потребуватиме поступової зміни добровольців, а популяризація добровільного пожежного руху зробить цей процес природнім та невимушеним.
Для того, щоб і в майбутньому жителі почували себе в безпеці, громада успішно скористалася можливістю активізувати роботу в напрямку популяризації пожежного руху, залучити до створених у громаді добровільних пожежних команд охочих займатися благородною справою рятівника, розширити ряди учасників команд з числа підростаючого покоління.
Як тільки громада отримала грантові кошти, одразу посилила матеріальну базу, щоб досягнути бажаного: придбала 30 комплектів дитячої уніформи, 9 пожежних касок та 30 футболок. Окрім того, було придбано навчальні комплекти на тему пожежної безпеки та навчальні матеріали з домедичної допомоги. Спорядження і навчальні матеріали отримали старостинські округи № 3, 5, 6, 7, 9, а саме – ДПК, які там створено.
З такою матеріально-технічною базою вдалося провести практичні заняття, ігрові вправи та тренінги на пожежну тематику з учнями 5 навчальних закладів громади. Також школярі мали змогу пройти практичні заняття та тренінги з надання домедичної допомоги. Загалом у 10 заходах взяло участь 280 учнів.
Завдяки такому проєкту молодь громади зацікавилась питанням здорового способу життя, здобула навички безпечної поведінки в. т. ч. з вогнем, навчилася надавати домедичну допомогу. Школярі охоче долучаються до вивчення пожежної справи. Надія на розширення лав добровольців та безпечне майбутнє громади зросла та посилилася зі створенням належних умов для цього.