В 2024 році було реалізовано 5 мікрогрантів, що стали частиною проєкту “Добре врядування”, який було співфінансовано Міністерством закордонних справ Республіки Польща та реалізовано в рамках програми U–LEAD, багатосторонньої діяльності Європейського Союзу та його держав-членів: Німеччини, Польщі, Данії та Словенії. Проєкт був частиною ініціативи “Мости довіри”.
Детальніше про реалізовані проєкти дивіться у відео – Результати конкурсу мікрогрантів програми „Добре врядування – проєкти 2023” – Solidarity Fund PL in Ukraine
Втілення проєкту передбачало співпрацю Вараської ТГ (Рівненська область) з польським партнером – Ґміною Остроленка (Мазовєцьке воєводство).
Щоб забезпечити можливості для людей старшого віку розширити своє соціальне коло, отримати нові знання та навички, покращити фізичне та психічне здоров’я, зберегти активний та цікавий спосіб життя, здійснювати самореалізацію та взаємодіяти з громадою було створено соціонавчальний простір для людей старшого віку. Приміщення облаштували необхідним обладнанням для створення мультимедійної зони (комп’ютерна грамотність, кулінарна лабораторія, швейна майстерня, лаундж-кімната), яка стала місцем для зустрічей, обміну досвідом та створення нових соціальних контактів серед осіб старшого віку.
Також було успішно проведено комплекс занять з комп’ютерної грамотності, фізичної активності та швейної справи, майстер-класи з кулінарної справи, тренінгові заняття із залученням психолога, які покращили знання та вміння Сеньорів, розширили їх соціальне коло, допомогли здобути нові навички, покращили їх фізичне та психічне здоров’я, зберегли активний та цікавий спосіб життя, здійснили самореалізацію.
Загальна вартість проєкту: 424,6 тис.грн
Втілення проєкту передбачало співпрацю Понінківської ТГ ( Хмельницька область) з польським партнером Ґміною Плонськ (Мазовєцьке воєводство).
З метою формування екологічної свідомості молоді громади, її активізації та залучення до створення системи відповідального поводженням з відходами у Понінківській громаді було розроблено екобренд громади, підвищено рівень знань у сфері охорони навколишнього середовища серед 118 учнів Понінківської громади; започатковано систему відповідального поводженням з відходами у Понінківській громаді та облаштовано 3 майданчика для збору сміття та встановлено гідравлічний прес. Встановлено 28 пластиковихта 32 металевих баків для сортування сміття. Як результат вищепереліченого вдалося зменшити кількість пластику та скла на місцевому сміттєзвалищі.
Загальна вартість проєкту: 421,3 тис.грн
Втілення проєкту передбачало співпрацю Софіївської ТГ (Дніпропетровська область) з польським партнером – Ґміна Ґруєць (Мазовєцьке воєводство).
В рамках реалізації проєкту було створено вільний простір, який став центром для обговорення та вирішення важливих питань, пов’язаних з молодіжною політикою та розвитком громади. Для цього було проведено ремонт приміщення для роботи молодіжної ради, придбано меблі та обладнання для молодіжного простору. На базі молодіжного простору організовано тренінги та навчання для молоді, в т.ч. влаштовують серед підлітків і молоді гру “Світ громад».
Загальна вартість проєкту: 424,5 тис.грн
Втілення проєкту передбачало співпрацю Смизької ТГ (Рівненська область) з польським партнером – Ґміною Мщонув (Мазовєцьке воєводство).
З метою підвищення якості та доступності послуг з екстреної медичної допомоги вдалося відновити експлуатаційну придатність та зберегти локальну «історичну будівлю у галузі медицини» у селищі Смига (проведено поточний ремонт частини приміщень будівлі). Для надання послуг з першої медичної допомоги забезпечено комунальний заклад «Смизький пункт екстреної медичної допомоги» власною будівлею, необхідним обладнанням, меблями, інвентарем, медичними та оптично-цифровими приладами. Також проведено навчання для цивільного населення, керівників та фахівців бюджетних закладів з надання першої медичної допомоги на випадок виникнення надзвичайних ситуацій.
Загальна вартість проєкту: 424,6 тис.грн
Втілення проєкту передбачало співпрацю Тульчинської ТГ (Вінницька область) з польським партнером Ґміною Накло над Нотеччю (Куявсько-Поморське воєводство).
Мета даного проєкту полягала у підвищенні обізнаності населення громади щодо необхідності належного поводження з побутовими відходами шляхом їх стимулювання до укладання договорів та оплати послуг.
В результаті реалізації проєкту було проведено комунікаційну компанію щодо поводження з побудовими відходами в Тульчинській громаді, заходами якої охоплено 2 600 жителів громади, 10 представників сусідніх громад та розроблено та затверджено Комунікаційний план КП «Тульчинкомунсервіс» на 2024-2026 роки. Також було проведено морфологічне дослідження відходів та розроблено Звіт про проведення дослідження морфологічного складу побутових відходів в громаді. Створено систему відеоспостереження з 10 камер та організовано навчання працівників КП «Тульчинкомунсервіс». Проведено заходи на екологічну тематику в 46 закладах освіти Тульчинської громади, загалом вдалося охопити екологічними активностями близько 2 тисячі осіб. Для трьох міських закладів дошкільної освіти було придбано комплекти контейнерів для роздільного збору відходів.
Загальна вартість проєкту: 425 тис. грн
Завдяки грантовій програмі «Конкурс мікрогрантів Україна 2024/UA-PRO_MentalHealth» Фонду міжнародної солідарності вдалося зміцнити потенціал партнерських громад Рівненської області у забезпеченні населення відповідного району якісними та доступними послугами з психологічної реабілітації та соціальної адаптації шляхом надання допомоги для інституційного розвитку Центрів.
Проєкт «Психосоціальна реінтеграція. Впровадження на місцевому рівні моделі підтримки постраждалих від війни (Рівненська область)» реалізовано в рамках Психосоціальної програми PRO_MentalHealth_Ukraine Фонду міжнародної солідарності за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
Проєкт було реалізовано Дубенським центром психосоціальної підтримки у консорціумі з Радивилівським територіальним центром соціального обслуговування. Цьому передувало укладення договору про міжмуніципальне співробітництво між Дубенською та Радивилівською міськими радами. Даний проєкт був націлений, з одного боку, на посилення інституційної спроможності Дубенського центру психосоціальної підтримки, з іншого — на створення комфортного середовища для жителів Радивилівської громади для отримання послуг мультидисциплінарної команди Дубенського центру.
Акцент проєкту спрямовувався на впровадження додаткової послуги з профорієнтаційного консультування, який вдалося забезпечити у двох напрямках: 1-й напрям – через співпрацю з Дубенською філією Рівненського обласного центру зайнятості, на базі якого фахівцями Центру психосоціальної підтримки проводилися тренінгові групи та психоедукаційна групова робота з питань профорієнтаційного консультування. 2- й напрям: було розроблено та проведено серію тренінгових груп, з науковими співробітниками та екскурсоводами Дубенського історико-культурного заповіднику з метою підвищення їх профорієнтації та рівня знань і вмінь з питань “Ефективна комунікативна взаємодія з ветеранами та військовослужбовцями під час проведення екскурсій”.
В рамках реалізації проєкту було проведено:
- Навчання психологів Центру з управління ресурсами, що дозволило підвищити рівень фінансової грамотності у відвідувачів Центру;
- Освоєння психологами нового методу у роботі з клієнтами на пізнання себе та терапію власних емоційних станів «НейроГрафіка»;
- Індивідуальні та сімейні консультування, групові терапії;
- Психоедукаційні заходи. Відповідно до запитів клієнтів, як на базі центру, так і на базі відділення центру психосоціальної підтримки у місті Радивилів.
Було впроваджено одне із ключових завдань проєкту – навчання проєктному менеджменту відповідних фахівців територіальних громад міста Дубно та міста Радивилова, відповідно до міжмуніципальної угоди про співпрацю. Основна категорія осіб для надання психологічних послуг різних форматів: військовослужбовці, члени родин військовослужбовців, ветерани, люди дотичних професій, діти. Міжмуніципальне співробітництво відбувається постійно, відповідно до запитів громади.
Загальна вартість проєкту: 685,3 тис.грн
Проєкт є ще одним прикладом посилення міжмуніципальної співпраці. В рамках проєкту Рівненський районний центр психосоціальної підтримки, який створено на базі Здолбунівського територіального центру соціального обслуговування, запровадив нову послугу – правова допомога ветеранам та постраждалим від війни. Також було облаштовано приміщення у селищі Мізоч для приїзду мобільної бригади Рівненського центру. Завдяки цільовій фінансовій допомозі було покращено умови роботи Центру та підвищити якість надання послуг.
- Придбано сучасне обладнання та матеріали, які створили комфортні умови для надання якісних юридичних послуг.
- Підвищено професійний рівень психологів завдяки участі у двох навчаннях та супервізійних сесіях. Це дало можливість удосконалити методи роботи з клієнтами, які пережили травматичний досвід.
- Забезпечено роботу мобільної команди, яка виїжджає в Мізоцьку громаду, де доступ до послуг був обмеженим. В обраному приміщенні оснащено кабінети для консультацій, створено затишний простір для індивідуальної та групової роботи.
- Надано психологічну та соціальну підтримку ветеранам, внутрішньо переміщеним особам, родинам загиблих та зниклих безвісти, особам з інвалідністю.
- Організовано 6 тренінгів із психоедукації для сімей військових, людей, які пережили втрату, та осіб, які потребують адаптації до нових умов.
- Проведено 4 виїзних консультацій мобільною командою, що охопило близько 50 мешканців сільських територій.
В результаті реалізації проєкту було посилено довіру населення до Центру як до місця, де надається якісна допомога, а розширена географія надання послуг дозволяє допомогти більшій кількості людей. Створені умови для тривалої підтримки постраждалих внаслідок війни сприяють їх соціальній інтеграції та психологічному відновленню.
Загальна вартість проєкту: 676,3 тис.грн
В рамках мікрогранту було створено додаткову послугу у Вараському районному центрі психосоціальної підтримки, а саме фізкультурно-оздоровчу послугу. Закупили для цього тренажери, облаштували простір, підготували тренера. Уже у жовтні послугою скористались перші клієнти – ветерани та військовослужбовці. Проте послуга доступна не лише для них, а для усіх жителів громади. До того ж послуга повністю безоплатна. Зобов’язання з утримання взяла на себе Володимирецька громада. Також, в рамках мікрогранту вдалося навчити 3 психологів Центру психосоціальної підтримки новій методиці – експозиційно-наративній терапії. Її можна застосовувати у форматі індивідуального консультування та групової терапії. Розроблена для клієнтів із множинними травмами, включаючи біженців, осіб з травмами раннього дитинства, дітей із зон бойових дій, а також військовослужбовців та ветеранів. Цей метод дозволяє інтегрувати не тільки шокуючі події, але й позитивні моменти з життя людини у їхню життєву історію.
Загалом, мікрогрант значно посилив спроможність Центру та, відгукуючись на клієнтський запит, зробив психосоціальну послугу більш комплексною.
Загальна вартість проєкту: 506,6 тис.грн
Проєкт спрямований на створення умов для відновлення та корекції фізичного здоров’я, що є важливим компонентом у процесі соціальної адаптації та відновлення після участі в бойових діях. Зокрема в Сарненському районному центрі психосоціальної підтримки «Життя» було впроваджено: фізичну терапію, що допомагає відновлювати здоров’я та фізичну активність; каніс- та іпотерапію, які стали джерелом емоційного відновлення і внутрішньої гармонії; терапію мистецтвом (глинотерапія, арттерапія, музикотерапія), що сприяє глибокій емоційній реабілітації та вираженню почуттів через творчість.
Фахівці Центру «Життя» мали змогу ознайомитися з досвідом провідних фахівцями даної сфери центру «UNBROKEN» та підвищити свою кваліфікацію у сфері сучасних методик, таких як краніосакральна терапія та нейрографіка. Ці методики дозволяють комплексного підходити до реабілітації та психосоціальної підтримки.
Проєкт допоміг не лише зміцнити фізичне й емоційне здоров’я ветеранів та їхніх родин, але й посилив професійний рівень спеціалістів, зробивши послуги Центру ще ефективнішими.
Загальна вартість проєкту: 506,9 тис.грн
В умовах війни та економічних викликів розвиток соціальних послуг в українських громадах набуває критичної важливості, адже є основою для збереження соціальної єдності та стійкості суспільства.
Чотири мікрогранти було реалізовано в рамках проєкту «Підтримка децентралізації: підвищення компетенцій територіальних громад у сфері соціальних послуг» за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, а також Офісу Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в межах 10-го раунду програми «Development Cooperation Partnership Program».
Результати проєктів демонструють, що подібні ініціативи мають значний позитивний вплив, допомагають органам місцевого самоврядування ефективно реагувати на виклики та будувати міцну систему соціальних і реабілітаційних послуг на рівні громад.
За результатами проведеного аналізу стану соціальної сфери у громаді розроблено і затверджено Багаторічний план вирішення соціальних проблем (БПВСП). Однією з основних цілей, визначених у БПВСП є забезпечення умов для індивідуальної самореалізації ветеранів та відновлення їх професійних навичок. Для досягнення цієї мети в рамках грантової програми у громаді створено Ветеранський простір для підтримки військових та їхніх родин.
Ветеранський простір вже активно надає важливі послуги. Тут працює команда спеціалістів, зокрема практичний психолог, який підтримує військових та їх родини. Одночасно із ремонтними роботами та оснащенням простору було проведено підготовку фахівців, які вже проводять заходи психологічного спрямування для родин військових, ветеранів, полеглих Героїв та зниклих безвісти. Тут проходять дружні зустрічі, тренінги, а також кола “рівний рівному” — важливий формат спілкування, який допомагає учасникам поділитися досвідом і підтримувати один одного. Зустрічі у Ветеранському просторі мають значний вплив на учасників. Вони допомагають ветеранам та їхнім сім’ям впоратися з тривогою, втратою та розвивати почуття спільноти. З моменту запуску проєкту психологічну підтримку отримали 96 осіб, а їхні відгуки свідчать про високу ефективність такої допомоги. Проєкт допоміг людям “розправити крила” та відчути себе важливою частиною громади.
Фахівці Центру «Життя» мали змогу ознайомитися з досвідом провідних фахівцями даної сфери центру «UNBROKEN» та підвищити свою кваліфікацію у сфері сучасних методик, таких як краніосакральна терапія та нейрографіка. Ці методики дозволяють комплексного підходити до реабілітації та психосоціальної підтримки.
Проєкт допоміг не лише зміцнити фізичне й емоційне здоров’я ветеранів та їхніх родин, але й посилив професійний рівень спеціалістів, зробивши послуги Центру ще ефективнішими.
Більше про проєкт – Ветеранський Простір: місце, що об’єднує та підтримує громаду – Solidarity Fund PL in Ukraine
Загальна вартість проєкту: 591 тис. грн
Однією з найгостріших проблем, визначених громадами у багаторічному плані вирішення соціальних проблем (БПВСП), є недостатня підтримка реінтеграції та адаптації ветеранів. Завдяки участі Чигиринської громади у навчальному етапі проєкту «Підтримка децентралізації: підвищення компетенцій територіальних громад у сфері соціальних послуг», а також успішному відбору до грантової програми «Конкурс мікрогрантів – Україна: Соціальні послуги 2024», громада отримала не лише знання та досвід, але й ресурси для вирішення цієї проблеми. Як результат, у Чигиринській громаді відкрився адаптаційний простір «Ми – поруч», метою якого є фізичне та психологічне відновлення військовослужбовців, ветеранів, членів їхніх родин та інших вразливих категорій населення.
Адаптаційний простір є мультифункціональним та не має вікових обмежень. Серед послуг простору: фізичне відновлення, психологічна допомога, тренінги та групи підтримки, соціальна адаптація та корекційна робота, арт-терапія та підтримка сімей загиблих героїв. Проєкт Чигиринської громади – це приклад того, як стратегічний підхід до соціального розвитку може змінювати життя. Завдяки спільним зусиллям вдалося створити простір, який не лише вирішує нагальні проблеми громади, але й будує фундамент для підтримки найвразливіших верств населення.
Більше про проєкт – «Ми – поруч»: новий крок до стійкості та підтримки в Чигиринській громаді – Solidarity Fund PL in Ukraine
Загальна вартість проєкту: 880 тис. грн
Ідея проєкту виникла в представників Степанецької громади під час навчального візиту, де вони ознайомилися з функціонуванням інклюзивно-ресурсної кімнати в закладі «Центр самодопомоги» муніципалітету Козеніцького повіту в Республіці Польща.
У межах проєкту інклюзивно-ресурсні кімнати трьох ліцеїв було облаштовано сухими басейнами, сенсорним обладнанням, інтерактивними панелями та м’якими меблями. Три педагогічні працівники підвищили кваліфікацію та провели 39 освітніх заходів – заняття загального розвитку та корекційно-розвиткові заняття, в яких взяли участь 90 дітей. Також вони надавали психологічні консультації та діагностичні послуги, допомагаючи дітям адаптуватися до навчального процесу.
Важливим аспектом проєкту став обмін досвідом із сусідніми громадами в рамках Міжмуніципального співробітництва. Для педагогів та фахівців з інклюзивної освіти був організований ознайомчий візит, який сприяв поширенню кращих практик щодо надання послуг в інклюзивно-ресурсних кімнатах.
Завдяки реалізації проєкту громада покращила матеріально-технічну базу трьох інклюзивно-ресурсних кімнат в закладах освіти, що допомогло створити безпечний, комфортний та розвиваючий простір для учнів з особливими освітніми потребами. Це допомогло їм краще адаптуватися до освітнього середовища, покращити психоемоційний стан та розкрити власний потенціал.
Загальна вартість проєкту: 889,6 тис. грн
Завдяки реалізації проєкту створено соціокультурний простір, що став осередком підтримки, навчання та відновлення для місцевих мешканців, військових, їхньої родини та внутрішньо переміщених осіб. Простір об’єднання п’ять ключових локацій: кімната психологічного розвантаження, кухня, школа шиття, школа цифрової грамотності, бібліотека.
Соціокультурний простір став місцем, де люди можуть отримати психологічну підтримку, знайти нових друзів та отримати корисні навички. Тут проводяться тренінги для рідних військових, заняття терапії арт для дітей, а також терапевтичні сесії для родин загиблих військовослужбовців. Завдяки проєкту Курненська громада отримала безпечний і комфортний простір для відновлення, спілкування та розвитку.