Завершилася оцінка заявок у ключовому компоненті діяльності Мультидонорської ініціативи «Skills4Recovery» – конкурсі для професійно-технічних навчальних закладів та закладів фахової передвищої освіти. За результатами конкурсу 17 проєктів були відібрані для фінансування та реалізації. Ще 4 заявки, які також продемонстрували високу якість, включені до резервного списку на випадок можливих змін у фінансуванні чи реалізації основного переліку проєктів.
Ці проєкти покликані модернізувати професійну освіту в Україні, зосереджуючись на потребах переробної промисловості та ринку праці. Вони забезпечать учнів затребуваними навичками та кваліфікаціями, дадуть можливість студентам пройти оплачуване стажування у роботодавців, сприятимуть формуванню сталих партнерств між закладами освіти та бізнесом, оновленню навчальних програм, профорієнтації молоді, підвищенню кваліфікації викладачів і закупівлі сучасного обладнання.
Очікується, що всього в рамках проєктів отримають нові знання майже 1,4 тис. здобувачів та здобувачок освіти, більше 600 осіб пройдуть додаткову практику на базі підприємств, а заклади покращать свою матеріальну базу обладнанням на суму бл. 17 млн грн, яким в рамках проєктів скористаються більше 3 тис. осіб. Загальна вартість проєктів складе майже 50 млн грн.
Проєкти охоплюють широкий спектр професій, актуальних для української переробної промисловості:
- металургія,
- електроенергетика, електротехніка та електромеханіка,
- електроніка,
- гірництво,
- газорізальники,
- слюсарі-ремонтники,
- лаборанти хімічного аналізу,
- автоматизація та робототехніка,
- роботизована обробка процесів (RPA),
- експлуатація і програмування автоматизованого обладнання,
- обслуговування та ремонт обладнання хімічної та нафтогазової промисловості,
- галузеве машинобудування,
- енергетичне машинобудування
- поліграфія,
- харчові технології,
- кондитерська справа,
- 3D-друк у будівництві та машинобудуванні.
Реалізація проєктів розпочнеться після підписання угод із заявниками та триватиме до квітня 2026 року. Весь процес проходитиме під менторським супроводом Фонду міжнародної солідарності.
Географія проєктів охоплює 10 регіонів України:
- 6 проєктів — у Дніпропетровській області
- по 2 — у Хмельницькій та Сумській областях
- по 1 — в Івано-Франківській, Волинській, Полтавській, Чернігівській, Львівській, Рівненській областях та місті Києві
У 9 випадках заклади реалізовуватимуть ініціативи самостійно, у 8 — у партнерстві з громадськими або благодійними організаціями.
12 відібраних проєктів належать до закладів фахової передвищої освіти, 5 — до закладів професійно-технічної освіти.
Проведення Конкурсу підтвердило величезний запит на модернізацію системи професійно-технічної освіти в Україні. Отримані заявки були високої якості. Через обмежений бюджет не всі проєкти отримали фінансування, однак ми не виключаємо можливості повернутися до підтримки окремих із них у майбутньому. Віримо, що подані ініціативи стануть внеском у зміцнення людського капіталу та відбудову країни.
Конкурс реалізується в рамках Мультидонорської ініціативи Skills4Recovery, що фінансується Європейським Союзом, Німеччиною, Міністерством закордонних справ Республіки Польща та Естонією.