Мікрогрантинг є частиною комплексної експертної підтримки партнерських громад і продовженням навчання з проєктного менеджменту та міжмуніципального співробітництва, яке відбулося влітку для керівників чотирьох Центрів психосоціальної підтримки. Всі ці центри були створені у 2023 році як частина пілотного проєкту PRO_MentalHealth. Зараз їх менеджери продовжують пошук можливостей для посилення соціальної та психологічної підтримки для всіх, хто її потребує.  

«Пишаємося тим, що наша грантова програма допомогла всім чотирьом центрам створити й розвинути додаткові (до психологічних і психіатричних) послуги, провести психоедукаційні заходи. Мультидисциплінарні команди отримали можливість навчання та супервізії. Двом центрам вдалося посилити співробітництво територіальних громад в межах своїх районів: було облаштовано приміщення в сусідніх громадах для роботи мобільних бригад, це допомогло  забезпечити права мешканців на отримання психосоціальних послуг.» – розповідає Оксана Петруха, спеціалістка з мікрогрантингу та співпраці з громадами проєкту PRO_MentalHealth. 

Проєкт «Професійна та соціальна реінтеграція — крок назустріч собі!» було реалізовано Дубенським центром психосоціальної підтримки у консорціумі з Радивилівським територіальним центром соціального обслуговування. Цьому передувало укладення договору про міжмуніципальне співробітництво між Дубенською та Радивилівською міськими радами. Даний проєкт  був націлений, з одного боку,  на посилення інституційної спроможності Дубенського  центру  психосоціальної підтримки, з іншого — на створення комфортного середовища для жителів  Радивилівської  громади для отримання послуг мультидисциплінарної команди Дубенського центру.  

«Акцент нашої уваги спрямовувався на впровадження додаткової послуги з профорієнтаційного консультування, який вдалося забезпечити у двох напрямках: 1-й напрям – через співпрацю з Дубенською філією Рівненського обласного центру зайнятості, на базі якого фахівцями Центру психосоціальної підтримки проводилися тренінгові групи та психоедукаційна групова робота з питань профорієнтаційного консультування. 2- й напрям: було розроблено та проведено серію тренінгових груп, з науковими співробітниками та екскурсоводами Дубенського історико-культурного заповіднику з метою підвищення їх профорієнтації та рівня знань і вмінь з питань “Ефективна комунікативна взаємодія з ветеранами та військовослужбовцями під час проведення екскурсій”» – розповідає  авторка проєкту та керівниця Дубенського центру психосоціальної підтримки, Людмила Одварко.  

В рамках реалізації проєкту було проведено: 

  • Навчання психологів Центру з управління ресурсами, що дозволило підвищити рівень фінансової грамотності у відвідувачів Центру; 
  • Освоєння психологами нового методу у роботі з клієнтами на пізнання себе та терапію власних емоційних станів «НейроГрафіка»; 
  • Індивідуальні та сімейні консультування, групові терапії; 
  • Психоедукаційні заходи. Відповідно до запитів клієнтів, як на базі центру, так і на базі відділення центру психосоціальної підтримки у місті Радивилів. 

«Нами було впроваджено одне із ключових завдань проєкту – навчання проєктному менеджменту відповідних фахівців територіальних громад міста Дубно та міста Радивилова, відповідно до міжмуніципальної угоди про співпрацю. Основна категорія осіб для надання психологічних послуг різних форматів: військовослужбовці, члени родин військовослужбовців, ветерани, люди дотичних професій, діти. Міжмуніципальне співробітництво відбувається постійно, відповідно до запитів громади.» – підкреслила пані Людмила. 

Ще одним прикладом посилення міжмуніципальної співпраці є проєкт «Єдність турботи: психологічні, юридичні та соціальні послуги» Здолбунівської та Мізоцької громад. Рівненський районний центр психосоціальної підтримки, який створено на базі Здолбунівського територіального центру соціального обслуговування, запровадив нову послугу – правова допомога ветеранам та постраждалим від війни.  В рамках даного проєкту також було облаштовано приміщення у селищі Мізоч для приїзду мобільної бригади Рівненського центру.  

Завдяки цільовій фінансовій допомозі вдалося значно покращити умови роботи Центру та підвищити якість надання послуг. 

  • Придбано сучасне обладнання та матеріали, які створили комфортні умови для надання якісних юридичних послуг.  
  • Підвищено професійний рівень психологів  завдяки участі у двох навчаннях  та супервізійних сесіях. Це дало можливість удосконалити методи роботи з клієнтами, які пережили травматичний досвід.  
  • Забезпечено роботу мобільної команди, яка виїжджає в Мізоцьку громаду, де доступ до послуг був обмеженим. В обраному приміщенні  оснащено кабінети для консультацій, створено затишний простір для індивідуальної та групової роботи.  
  • Надано психологічну та соціальну підтримку ветеранам, внутрішньо переміщеним особам, родинам загиблих та зниклих безвісти, особам з інвалідністю.   
  • Організовано 6 тренінгів із психоедукації для сімей військових, людей, які пережили втрату, та осіб, які потребують адаптації до нових умов.  
  • Проведено 4 виїзних консультацій мобільною командою, що охопило близько 50 мешканців сільських територій.  

«Ми задоволені результатами, які вдалося досягти. А саме: посилено довіру населення до Центру як до місця, де надається якісна допомога. Розширена географія надання послуг дозволяє нам допомогти більшій кількості людей.  Створені умови для тривалої підтримки постраждалих внаслідок війни сприятимуть їх соціальній інтеграції та психологічному відновленню як вже зараз, так і надалі.» – із захопленням розповідає  керівниця Рівненського центру Ольга Кухарчук. 

Роман Швець, керівник Вараського районного центру психосоціальної підтримки розповідає про проєкт зі створення фізкультурно-оздоровчого простору для ветеранів у селищі Володимирець:  «В рамках мікрогранту нам вдалося створити додаткову послугу у Центрі психосоціальної підтримки, а саме фізкультурно-оздоровчу послугу. Закупили для цього тренажери, облаштували простір, підготували тренера. Уже у жовтні послугою скористались перші клієнти – ветерани та військовослужбовці. Проте послуга доступна не лише для них, а для усіх жителів громади. До того ж послуга повністю безоплатна. Зобов’язання з утримання взяла на себе Володимирецька громада. Також, в рамках мікрогранту вдалося навчити 3 психологів Центру психосоціальної підтримки новій методиці – експозиційно-наративній терапії. Її можна застосовувати у форматі індивідуального консультування та групової терапії. Розроблена для клієнтів із множинними травмами, включаючи біженців, осіб з травмами раннього дитинства, дітей із зон бойових дій, а також військовослужбовців та ветеранів. Цей метод дозволяє інтегрувати не тільки шокуючі події, але й позитивні моменти з життя людини у їхню життєву історію.  Загалом, мікрогрант значно посилив спроможність Центру та, відгукуючись на клієнтський запит, зробив психосоціальну послугу більш комплексною». 

Інший важливий проєкт реалізував Сарненський районний центр психосоціальної підтримки «Життя». Вони зосередилися на ресоціалізації ветеранів та їхніх родин через розвиток послуги фізкультурно-спортивної реабілітації. Проєкт спрямований на створення умов для відновлення та корекції фізичного здоров’я, що є важливим компонентом у процесі соціальної адаптації та відновлення після участі в бойових діях. 

Зокрема в центрі було впроваджено: 

  • Фізичну терапію, що допомагає відновлювати здоров’я та фізичну активність; 
  • Каніс- та іпотерапію, які стали джерелом емоційного відновлення і внутрішньої гармонії; 
  • Терапію мистецтвом (глинотерапія, арттерапія, музикотерапія), що сприяє глибокій емоційній реабілітації та вираженню почуттів через творчість. 

Фахівці Центру «Життя» мали змогу підвищити свою кваліфікацію  у сфері сучасних методик, таких як краніосакральна терапія та нейрографіка. Ці методики дозволяють  комплексного підходити до реабілітації та психосоціальної підтримки. 

«Окрема вдячність за можливість вивчення та обміном досвіду команди з провідними фахівцями даної сфери центру «UNBROKEN». Грантова програма Фонду міжнародної солідарності допомогла нам не лише зміцнити фізичне й емоційне здоров’я ветеранів та їхніх родин, але й посилила професійний рівень наших спеціалістів, зробивши послуги Центру ще ефективнішими. Завдяки таким проєктам ми разом будуємо міцну, згуртовану громаду, здатну надавати гідну підтримку нашим Захисникам» – підкреслила Оксана Скуловець, керівниця  Сарненського центру психосоціальної підтримки «Життя» 

Підсумовуючи історії впровадження проєктів, варто зазначити, що завдяки грантовій програмі «Конкурс мікрогрантів Україна 2024/UA-PRO_MentalHealth» Фонду міжнародної солідарності вдалося зміцнити потенціал партнерських громад Рівненської області у забезпеченні населення відповідного району якісними та доступними послугами з психологічної реабілітації та соціальної адаптації шляхом надання допомоги для інституційного розвитку Центрів. Дякуємо всім партнерам та їх колективам за цілеспрямованість, стійкість та невпинне бажання допомагати своїм клієнтам.  

Проєкт «Психосоціальна реінтеграція. Впровадження на місцевому рівні моделі підтримки постраждалих від війни (Рівненська область)»  реалізовано в рамках Психосоціальної програми PRO_MentalHealth_Ukraine  Фонду міжнародної солідарності за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.