У рамках грантової програми «Конкурс мікрогрантів Україна 2024/UA-PRO_MentalHealth», яка реалізується за підтримки Фонду міжнародної солідарності (FSM), 4 Центри психосоціальної підтримки в Рівненській області отримали додаткові фінансові ресурси для розширення своїх можливостей. Зокрема на створення і розвиток додаткових (до психологічних і психіатричних) послуг у кожному Центрі, навчання та супервізію для членів мультидисциплінарних команд, проведення ними заходів із психоедукації, а також облаштування приміщень у інших громадах для роботи мобільних бригад. Центри, створені у 2023 році як частина пілотного проєкту PRO_MentalHealth, постійно шукають можливості для посилення соціальної та психологічної підтримки для всіх, хто її потребує.
Треба відзначити, що мікрогрантинг від FSM є частиною комплексної експертної підтримки партнерських громад і продовженням навчання з проєктного менеджменту та міжмуніципального співробітництва (ММС), яке відбулося влітку для керівників Центрів психосоціальної підтримки. У результаті, фонд отримав якісні, змістовні й амбітні проєктні заявки, не зважаючи на складні умови грантової програми, яка водночас спрямована на посилення співробітництва територіальних громад в межах району з метою забезпечення прав мешканців цих громад на отримання психосоціальних послуг.
Так, договір про ММС уклали Дубенська та Радивилівська міські ради та подали у консорціумі проєкт «Професійна та соціальна реінтеграція — крок назустріч собі!», який тепер спільно реалізують Дубенський центр психосоціальної підтримки (створений на базі Дубенського міського центру соціальних служб) та Радивилівський територіальний центр соціального обслуговування. Проєкт націлений, з одного боку, на посилення інституційної спроможності Дубенського центру психосоціальної підтримки, з іншого — на створення комфортного середовища для жителів Радивилівської громади для отримання послуг мультидисциплінарної команди Дубенського центру. Таким чином, грантові кошти будуть спрямовані на створення нової послуги з профорієнтаційного консультування, навчання спеціалістів та психоедукаційної діяльності, а також облаштування приміщення у Радивилівській громаді, поданого для приїзду мобільної бригади Дубенського центру.
Рівненський районний центр психосоціальної підтримки, який створено на базі Здолбунівського територіального центру соціального обслуговування, у консорціумі з Мізоцькою селищною громадою реалізує проєкт під назвою «Єдність турботи: психологічні, юридичні та соціальні послуги».
Окрім створення послуги правової допомоги ветеранам та постраждалим від війни, проєкт передбачає також компонент із облаштування приміщення у селищі Мізоч для приїзду мобільної бригади Рівненського центру. Здолбунівська і Мізоцька громади є прикладом посилення міжмуніципальної співпраці, яка триває вже кілька років у сфері соціального захисту населення, — цьогоріч громади розширили спектр послуг, додавши психологічну допомогу.
Вараський районний центр надання психосоціальної підтримки ініціював проєкт зі створення фізкультурно-оздоровчого простору для ветеранів у селищі Володимирець. Цей простір стане місцем, де ветерани матимуть можливість підтримувати і зміцнювати своє фізичне здоров’я, що є важливою частиною комплексної системи реабілітації ветеранів. Такі проєкти допомагають відновити фізичну форму та дають можливість знайти емоційну рівновагу через фізичні вправи.
Інший важливий проєкт реалізує Сарненський районний центр психосоціальної підтримки «Життя». Вони зосередилися на ресоціалізації ветеранів та їхніх родин через розвиток послуги фізкультурно-спортивної реабілітації. Проєкт спрямований на створення умов для відновлення та корекції фізичного здоров’я, що є важливою складовою у процесі соціальної адаптації та відновлення після участі в бойових діях.
Метою грантової програми FSM є зміцнення потенціалу партнерських громад Рівненської області у забезпеченні населення відповідного району якісними та доступними послугами з психологічної реабілітації та соціальної адаптації шляхом надання допомоги для інституційного розвитку Центрів впродовж вересня-листопада 2024 року.
Проєкт реалізується в рамках Психосоціальної програми PRO_MentalHealth_Ukraine Фонду міжнародної солідарності за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.