Форум кращих практик, який відбувся 9 грудня 2024 року у Києві, став своєрідним майданчиком для обміну дієвими практиками та результатами, яких вдалося досягти в рамках реалізації проєкту «Підтримка децентралізації: підвищення компетенцій територіальних громад у сфері соціальних послуг».

Відкривали Форум Керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні Павел Кост, заступник координатора програм допомоги (Посольство США) Бенджамін Елліс та заступниця генерального директора Директорату розвитку соціальних послуг — керівник експертної групи з питань розвитку системи надання соціальних послуг (Міністерство соціальної політики) Оксана Суліма.

“Протягом всього періоду роботи Фонду міжнародної солідарності в Україні у фокусі нашої діяльності було місцеве самоврядування, а також проблеми людей на місцях, проблеми, чітко пов’язані з соціальною сферою. За цей час ми встигли попрацювати з більше ніж 100 громадами. Після початку повномасштабної війни Росії проти України прийшло усвідомлення, що саме побудова стійкості громад дозволить пройти цей шлях та згодом бути готовими до розбудови системи надання соціальних послуг з використанням тих практик, які показують найкращий результат,” — сказав Павел Кост.

У свою чергу, Бенджамін Елліс подякував учасникам Форуму за стійкість, а також команді FSM за зусилля в рамках реалізації проєкту.

“Головна мета нашої програми підтримки — надати гуманітарну, економічну та іншу допомогу Україні від США. Її ключовою задачею є розбудова партнерств, і у випадку України — продовжувати інтеграцію до ЄС. Як раніше сказала пані посол США в Україні Бріджит Брінк: “Україна — це обов’язкова частина демократичної та успішної Європи.” Також дуже хочу подякувати польським партнерам за їх щедре поширення практик з українськими колегами. Насправді цей проєкт — це промінь надії серед неймовірних викликів,” — підкреслив Бенджамін Елліс.

Також до заходу доєдналися представники Фонду міжнародної солідарності (FSM – Polish Solidarity Fund), директор Муніципального центру соціального захисту населення в Здунській Волі Кшиштоф Беймерт, аналітикині Аналітичного центру CEDOS Наталія Ломоносова та Юлія Кабанець, представники громадських організацій, а також представники українських громад, які реалізували проєкти разом з командою FSM у напрямку “Соціальні послуги”.

У рамках першої частини івенту громади-учасниці проєкту «Підтримка децентралізації: підвищення компетенцій територіальних громад у сфері соціальних послуг» розповіли про інструменти вирішення соціальних проблем, яким вони навчилися, та як ці знання допомогли покращити ситуацію з наданням соціальних послуг у їхніх громадах.

До наступної частини обговорення долучилися громади, які співпрацювали з Фондом у рамках попередніх проєктів. Саме їхні виступи показали гостям заходу, наскільки відкриті простори та ініціативи можуть трансформуватися з огляду на обставини, а також самостійно розвиватися, розширюючи спектр послуг у громаді. 

Під час заходу учасники неодноразово згадували про участь ГО у наданні соціальних послуг у їхніх громадах. Тож презентація результатів дослідження “Співпраця громад із недержавним сектором у сфері надання соціальних послуг” від аналітикинь Аналітичного центру CEDOS лише підтвердила, що в майбутньому така співпраця лише зростатиме через ряд переваг як для громад, так і для отримувачів послуг. Детальніше про таку співпрацю вже з практичної точки зору розповіли голова Правління Благодійної організації «Світло надії» Сергій Жук та голова Громадської організації «Коліщата» Тетяна Усик. 

Під час заключного слова Керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні Павел Кост подякував учасникам за плідний діалог та додав: 

“Сьогодні я вкотре переконався, що громади, місцевий рівень і зокрема структури, які відповідають за надання соціальних послуг, — це безсумнівно фундамент сьогоднішньої і майбутньої України, особливо в контексті війни. Також маємо ситуацію, де старих викликів лише стає більше, а нових — додається. Тож ту креативність, гнучкість та вмотивованість громад, які ми сьогодні побачили, — це той потенціал, який варто плекати, розвивати і з яким треба рухатися вперед, аби вирішувати проблеми громад зараз і в майбутньому.” 

Проєкт реалізується за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, а також Офісу Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США у рамках 10-го раунду програми “Development Cooperation Partnership Program”.