Вчора, 27 травня у м. Київ відбувся саміт Міністерства у справах ветеранів України “Шлях ветерана від військової служби до цивільного життя”, участь в якому також взяла команда Фонду міжнародної солідарності (FSM).

Метою саміту є об’єднання зусиль громадського сектору, бізнесу, міжнародних організацій та державних інституцій заради удосконалення моделі інтеграції та адаптації ветеранів та ветеранок до різних сфер цивільного життя.

Серед учасників: в.о. Міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун, представники профільних Міністерств, які роблять великий внесок у підтримку ветеранів і ветеранок на різних етапах їхнього життя, керівництво Українського ветеранського фонду Мінветеранів, а також громадські та міжнародні організації такі як FSM, GIZ, IREX, МОМ, ПРООН, Червоний Хрест, національні та міжнародні бізнес-корпорації.

Зважаючи на значний досвід FSM у реалізації проєктів у сфері ментального здоров’я, зокрема успішно впроваджену модель Pro_MentalHealth щодо надання психосоціальних послуг на місцевому рівні, під час саміту між Фондом міжнародної солідарності та Міністерством у справах ветеранів України був підписаний Меморандум про співпрацю для реалізації проєктів зі створення мережі центрів психосоціальної підтримки.

Під час урочистого підписання голова Правління Фонду міжнародної солідарності Рафал Дзєнцьоловський зауважив, що винятковість проєкту Pro_MentalHealth полягає у надзвичайній доступності центрів психосоціальної підтримки до отримувачів послуг, зокрема і ветеранів війни. Адже, таким чином, ця модель підтримки органічно інтегрується у цивільне життя ветерана, долаючи стигматизацію з питань ментального здоров’я.

Нагадаємо, що подібні центри вже діють у чотирьох районах Рівненської області з серпня 2023 року. За цей час було проведено більше 10 000 консультацій – психологічних, психіатричних, інформаційно-просвітницьких, юридичних, а також консультацій фахівців соціальної сфери. Понад 20% таких послуг було надано мобільно – шляхом приїзду мультидисциплінарних команд у громади району, що свідчить про дотримання принципів людиноцентричності моделі Pro_MentalHealth.

У своєму виступі керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні Павел Кост наголосив, що найбільшою мотивацією для подальшого масштабування проєкту в інших областях України є позитивний фідбек від отримувачів послуг.

“Ми бачимо, що є велика кількість повторних візитів, що означає затребуваність та ефективність таких центрів. Інший мотивуючий фактор – сталість центрів психосоціальної підтримки, тобто така модель не є виключно залежною від фінансової підтримки донорів, та має потенціал подальшого функціонування та розвитку вже самостійно, цей компонент є надзвичайно важливим як для самих громад, так і для міжнародних партнерів”, – зазначив Павел Кост.

Масштабування проєкту планується по всій території України в рамках психосоціальної програми Pro_MentalHealth.

Наступний проєкт розпочнеться у Житомирській області у тісній співпраці з Міністерством у справах ветеранів України вже восени 2024 року. Даний проєкт схвалений для фінансування Програмою польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польщі та Офісом Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в рамках 11-го раунду програми “Development Cooperation Partnership Program”.