23-24 жовтня у Варшаві відбувся Форум «Veterans Reintegration Forum US-PL-UA», який був організований Посольством США у Варшаві у партнерстві з Фондом міжнародної солідарності (FSM) та Посольством України у Варшаві.

Захід об’єднав українську, польську та американську експертну спільноту заради напрацювання кроків для повноцінної адаптації українських ветеранів у цивільне життя з урахуванням досвіду міжнародних партнерів, українських реалій та успішних реалізованих кейсів.

Протягом п’яти панельних дискусій учасники обговорили теми медичного супроводу та відновлення, гендерні потреби ветеранів у реабілітації, психологічну підтримку, особливості її надання в умовах війни та питання щодо стандартизації протоколів реабілітації ветеранів, програми переходу від військового до цивільного життя, в тому числі виклики при працевлаштування ветеранів та ділились досвідом надання підтримки ветеранів на локальному рівні. Згодом діалог учасників продовжився у форматі напрацювання рекомендацій у робочих групах на зазначені у панельних дискусіях теми.

Спікером від команди FSM стала керівниця Центру психосоціальної підтримки в м. Дубно Людмила Одварко, яка ділилась своїм практичним досвідом як психолог в рамках панелі про психологічну підтримку та відновлення. і Натомість, в рамках панелі про кращі практики підтримки ветеранів на локальному рівні , пані Людмила розповіла про специфіку роботи чотирьох центрів, які запрацювали у вересні 2023 року на Рівненщині по одному у кожному районі за підтримки FSM. Діяльність Центрів базується на наданні комплексу якісних реабілітаційних послуг для людей, які постраждалих в наслідок війни, в тому числі й ветеранів.

“Програма форуму була змістовною, дала можливість глибше усвідомити масштаби проблеми і способи зцілення суспільства в цілому. Представники України мали можливість показати свої надбання та виклики на Форумі реінтеграції ветеранів US-PL-UA у Варшаві. В Україні склалась ситуація, коли необхідність ініціатив зумовлена запитам українського суспільства, саме ця необхідність спонукає активну частину громадян до створення локальних і більш широких програм підтримки військових, ветеранів, членів родин Захисників і Захисниць, цивільного населення, які постраждали внаслідок російсько-української війни.” – розповіла Вікторія Бурова, експертка з питань психології та соціальної роботи Психосоціальної програми PRO_MentalHealth Фонду міжнародної солідарності.

“Форум став місцем зустрічі експертів, які займаються питаннями пов’язаними із ветеранами, і, що найважливіше, самих ветеранів з трьох країн: Польщі, США та України, що дало можливість створити унікальний простір для обміну досвідом та обговорення викликів у сфері підтримки ветеранів у кожній з цих країн. Використання різного досвіду для створення нових або вдосконалення існуючих рішень є надзвичайно важливим і дозволяє досягти кращих результатів.” – зазначила Моніка Олув, керівниця соціальних програм Фонду міжнародної солідарності.

Дякуємо Посольству США у Варшаві за організацію цієї ініціативи, яка вкотре підкреслила спільне прагнення Сполучених Штатів Америки, Польщі та України створити умови, які дозволять українським ветеранам та цивільним особам реінтегруватися в суспільство, працевлаштуватися, тим самим зміцнивши економіку країни.

Підтримка ініціатив, спрямованих на розвиток моделі психосоціальної підтримки ветеранів, зокрема організацію майданчиків для обговорення та обміну досвідом у цій сфері в 2024 році, реалізовується Фондом міжнародної солідарності за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.