22 травня у Варшаві завершився дводенний міжнародний форум Europe Civil Security — масштабний майданчик для стратегічного діалогу про сучасні виклики безпеки, який об’єднав близько тисячі учасників із різних країн Європи. Серед них — експерти, представники органів влади, громад та міжнародних організацій.
Його мета — не лише поділитися унікальним українським досвідом, але й разом із європейськими партнерами розробити ефективні механізми реагування на кризи сьогодення.
21 травня, у перший день форуму, говорили про побудову ефективної системи цивільного захисту. Серед тем — сценарії реагування на масштабні кризи, інструменти міждержавного співробітництва та зміцнення спроможностей на різних рівнях.

Натомість другого дня увага учасників була зосереджена на ролі партнерства, освіти та інфраструктури у забезпеченні життєстійкості громад — особливо в умовах війни. У цей день відбулася низка панельних дискусій із фокусом на практичні рішення, зокрема щодо участі добровільних пожежних команд у системі безпеки.

Фонд міжнародної солідарності (SFPL) уже понад 5 років підтримує розвиток добровільних пожежних команд в Україні. На форумі досвідом цієї роботи поділилася експертка з цивільного захисту Програми «Вогнеборці» Аґнешка Пясецька. Вона наголосила на важливості системної підтримки громадських ініціатив у сфері безпеки, зокрема через партнерство з ДСНС, правові рішення та професійну підготовку добровольців:
«Ми також залучені як партнери Державної служби з надзвичайних ситуацій до консультацій щодо певних правових рішень. Наприклад, нам вдалося вирішити питання, пов’язане з фінансуванням добровільної пожежної охорони з місцевого бюджету — зокрема, внести зміни до бюджетного класифікатору, що в результаті надало змогу громадам здійснювати фінансування діяльності місцевих вогнеборців. І, звісно, одним із найважливіших здобутків нашої роботи є понад тисяча добровольців, офіційно навчених відповідно до вимог ДСНС. Наразі вони є частиною добровільних пожежних команд і системи сил та засобів ДСНС України в цілому»
Її виступ продемонстрував, як міжнародне партнерство може зміцнювати локальні спроможності та сприяти підвищенню довіри на місцевому рівні. У форумі також взяв участь Адам Зауер, заступник керівника Представництва SFPL з програмних питань, що ще раз підтверджує зацікавленість Фонду в темі цивільної безпеки в Україні.


Щиро дякуємо організаторам — Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Всеукраїнській асоціації об’єднаних територіальних громад та Європейській комісії — за можливість бути частиною цієї важливої розмови.
Адже, форум Europe Civil Security вчергове підтвердив, що питання безпеки — це не лише технічна тема, а простір для міжсекторального діалогу, де взаємна підтримка та системне мислення є головними інструментами.