Майже 100 учасників форуму “Психосоціальна підтримка в Україні”, який відбувся 25 жовтня 2023 року у місті Рівне, обговорили практичне втілення моделі PRO_MentalHealth на прикладі громад Рівненщини. Під час дискусій віднайдено ефективні рішення для громад щодо впровадження послуг психологічної реабілітації, соціальної адаптації та реінтеграції осіб, які постраждали від російсько-української війни. Було публічно представлено пілотну модель надання психосоціальних послуг у Рівненській області та обговорено можливості законодавства для її інституційної сталості, а також перспективи масштабування успішного досвіду проєкту PRO_MentalHealth. 

Форум став справжнім майданчиком для діалогу та згуртував різних акторів у сфері збереження ментального здоров’я та психосоціальної підтримки — це представники національного, регіонального та місцевого рівнів державної влади, місцевого самоврядування, організацій, закладів і установ медичної та соціальної сфери Рівненської області, а також експертного середовища та міжнародних організацій. 

Олександра Коханович, радниця Посольства Республіки Польща в Україні, висловила свою підтримку проєкту та наголосила на важливості ролі Фонду міжнародної солідарності як  ключової польської установи, що інтенсивно реалізує свою програму в Україні: “Завдяки партнерству з Банком крайового господарства та Європейською Комісією, перша фаза проєкту була успішно реалізована на найвищому рівні професіоналізму. За даними Світової організації охорони здоров’я психологічні порушення стосуються однієї п’ятої частини осіб, які постраждали від конфлікту. Тому підходи, розроблені в рамках проєкту психосоціальної підтримки, є актуальними та спрямованими на забезпечення підтримки саме цій  групі людей, яка найбільше потребує цих послуг». 

Рафал Дзєнцьоловський, голова Правління Фонду міжнародної солідарності, висловив подяку партнерам, донорам і команді PRO_MentalHealth за успішне втілення проєкту: «Фонд підтримує Україну від моменту повномасштабного вторгнення Російської Федерації. Ми є солідарними з українським суспільством і надалі будемо його підтримувати. Наша гуманітарна допомога відображає загальну підтримку Польщі. Є очевидною річ, що ми будемо солідарними з вами до Перемоги.  В міру того, як час минає, ми обираємо такі сфери, у яких ми реально і конкретно  можемо бути для вас підтримкою,  партнером і союзником,  і солідарним другом. І таким полем є допомога у  розв’язанні проблеми, яка видається принциповою у майбутньому України: знайти місце для людей, що постраждали від воєнної травми. Цей той виклик, в який ми маємо долучитися з усією силою. Тому і виник цей проєкт, який мав стимулювати активність в різних сферах, всіх трьох рівнів влади, і місцевого самоврядування, і позаурядових організацій. Ми хочемо, щоб психосоціальна допомога в Україні була професійною, швидкою і доступною на місці. Хочемо, щоб цей проєкт став механізмом, який буде працювати на всій території України. Цей досвід прекрасно показує, що це правильна відповідь на сьогоднішні виклики. Це правильна модель, яка відповідає очікуванням Європейського Союзу, бо це модель про децентралізовану структуру держави. Це сучасна європейська модель вирішення таких проблем.» 

Впродовж заходу 98 учасників обговорили питання критичної  потреби у психосоціальній підтримці людей, які постраждали від війни, законодавчого підґрунтя для створення таких послуг, дієвість моделі створення районних Центрів психосоціальної підтримки у Рівненській області на основі досвіду проєкту PRO_MentalHealth та можливі шляхи забезпечення їх діяльності. 

Оксана Жолнович, Міністр соціальної політики України: «Тема, яку ви розглядаєте на Форумі, є надзвичайно  важливою і перебуває у фокусі Міністерства. Дякую польським партнерам за те, що ви, різносторонньо підтримуючи Україну, бачите такі аспекти, в яких наша держава потребує вкрай підтримки сьогодні. І це психосоціальна допомога. Без сумніву, те, що відбувається з ним з 2014 року і з лютого 2022 року принесло в кожен дім щонайменше стрес, невпевненість. Ворог атакує  на полі бойових дій, він атакує нашу психіку, наші емоції, нашу стійкість і відповідно ми маємо реагувати на всі ті виклики. Тому комплексна послуга психосоціальної підтримки є новою послугою, справді унікальною, бо в Україні такої послуги донедавна не було. Я відвідувала один із ваших центрів, бачила результат. Сподіваюся, що сьогоднішні напрацювання під час Форуму допоможуть поширити цей досвід на територію всієї країни. І запрошую громади-учасниці даного заходу подати заявки на участь в експериментальному проєкті із запровадження комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості». 

Важливість професійної підготовки фахівців (зокрема, членів мультидисциплінарних команд та працівників соціальної сфери, які підвищили кваліфікацію в області роботи з військовими травмами та обізнаність з питань  ментального здоров’я і набуття навичок надання першої невідкладної психологічної допомоги) підкреслила Оксана Сивак, радник Міністра у справах ветеранів України: «Дякую за вдалий пілотний практичний проєкт. Завдяки якому ми бачимо, як працює модель психосоціальної підтримки.  Дякую польській стороні за те,  що вони розуміють важливість якості послуги. Вони не просто відкрили центри, вони навчають цих людей доказовим методам, практичним методам, вдосконалюють саме цю допомогу.» 

Слід відзначити, що одна з панелей Форуму була присвячена Центрам психосоціальної підтримки, створених за підтримки проєкту PRO_MentalHealth, та пошуку можливих шляхів забезпечення їх діяльності у постпроєктний період. У рамках дискусії менеджери Центрів представили свій унікальний досвід та скористались можливістю обговорити з представниками двох Міністерств, Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, Офісу реформ КМУ та Рівненської ОВА можливі варіанти утримання та фінансування діяльності центрів у 2024 році та бачення урядових інституцій щодо державної підтримки подібних ініціатив. 

Також координаторка проєкту PRO_MentalHealth Тетяна Сірик презентувала результати соціологічного опитування щодо оцінки психологічного стану жителів Рівненщині, а також ефективності роботи Центрів за останні 2 місяці. Так, на думку опитуваних, яких просили оцінити за 7-бальною шкалою, наскільки в цілому задоволені отриманими послугами, середній показник по районам становить від 6 до 7 балів: «Така оцінка є не просто високим показником роботи центрів, вона надзвичайно цінна, бо це перша оцінка від людей, для яких ми власне і створювали центри. Тому ми дуже пишаємося нашими менеджерами, психологами, психіатрами за докладені зусилля й ентузіазм і звичайно — громадами, які повірили у проєкт і взяли на себе відповідальність створити такі заклади». 

За результатами дискусій ухвалено Резолюцію учасників Форуму «Психосоціальна підтримка в Україні 2023: практичне втілення моделі PRO_MentalHealth на прикладі громад Рівненщини», яка буде надіслана на розгляд Кабінету Міністрів України, Першій леді України та Координаційному центру з психічного здоров’я при КМУ. 

Модерував захід керівник експертної групи проєкту PRO_MentalHealth Микола Орлов. 

Після Форуму спікери відвідали Дубенський та Рівненський районні центри психосоціальної підтримки, аби поспілкуватися з працівниками та почути їх відгук про перші місяці роботи. 

Нагадаємо, що з березня 2023 року з метою розробки та апробації моделі надання на місцевому і районному рівні Рівненської області психосоціальних послуг постраждалому населенню Фондом міжнародної солідарності (SFPL) реалізується пілотний проєкт “Психосоціальна підтримка в Україні” PRO_MentalHealth. 

У рамках цього проєкту на Рівненщині впродовж було створено 4 Центри психосоціальної підтримки (по одному у кожному районі). Їх офіційне відкриття відбулося 5-6 вересня: Рівненський Центр працює у м. Здолбунів, Дубенський Центр — у м. Дубно, Сарненський Центр — у м. Сарни, Вараський Центр — у смт. Володимирець. Кожен Центр отримав від Фонду міжнародної солідарності автомобіль та цільову фінансову допомогу на проведення ремонтних робіт, закупівлю обладнання та утримання Центру до кінця 2023 року. Діяльність всіх Центрів базується на мультидисциплінарних командах (психіатра та трьох психологів). Особливістю цих команд є змога надавати безоплатні послуги стаціонарно та мобільно (у віддалених населених пунктах району) всім, хто їх потребує. 

Проєкт реалізується Фондом міжнародної солідарності (SFPL) у партнерстві з BGK (Банк крайового господарства), Європейською Комісією та програмою “Підтримка демократії” Міністерства закордонних справ Республіки Польща. 

Запрошуємо до перегляду відеозапису Форуму:

Коротка довідка про проєкт доступна за посиланням.