7 лютого 2025 року в місті Київ відбулася підсумкова конференція проєкту, спрямованого на гармонізацію українського класифікатора професій зі світовими стандартами. Ініціативу впроваджував Фонд міжнародної солідарності у партнерстві з Федерацією роботодавців України та Національним агентством кваліфікації за фінансування Європейського банку реконструкції та розвитку та Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
Учасники події: команда проєкту та Павел Кост, керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні; Марко Штермшек, Європейський банк реконструкції та розвитку; Галина Третьякова, Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів; Юрій Баланюк, Голова Національного агентства кваліфікацій; представники Федерації роботодавців України Олена Колеснікова, Андрій Поддимай та Джамаль Ходжик, Головний технічний радник Міжнародної організації праці в Україні; Міністерство освіти і науки України; Міністерство у справах ветеранів; Рада Європи; експерти проєкту.
Співставлення українського класифікатора професій та його уніфікація з міжнародним стандартом ISCO– 08 є вагомим кроком до забезпечення гармонізації професійних кваліфікацій в Україні та країнах-членах ЄС (а також ширше – у світовій економіці). До того ж результати проєкту вплинуть на формування політики ринку праці, а також професійної та вищої освіти.
Під час заходу Марко Штермшек, представник ЄБРР, заявив, що міжнародні партнери готові підтримувати подальші реформи системи класифікації професій України.
Галина Третьякова, Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав, підкреслила важливість співставлення Класифікатора професій з ISCO-08, зокрема в контексті поточної адаптації до інтеграції України в ЄС.
Юрій Баланюк, Голова Національного агентства кваліфікацій, наголосив на необхідності модернізації національної системи класифікації професій відповідно до кращих міжнародних стандартів, а також приведення її у відповідність до реальної ситуації на ринку праці та в економіці України.
Під час презентації проєкту учасники обговорили результати проєкту. Нагадаємо, що в рамках проєкту було розроблено попередню версію нового класифікатора професій. Її було створено у співпраці з 12 галузевими робочими групами. Результатом роботи стала, зокрема, відмова від типології професій радянських часів, рекомендації радикально скоротити кількість записів у класифікаторі шляхом вилучення тих, що вже не існують на ринку праці, об’єднання або заміни їх новими, які з’явилися на ринку відносно недавно. За участі експертів проєкту відбулася дискусія щодо подальшої роботи для реалізації задумів. Перегляд відеозапису Конференції доступний за посиланням.
«Ми переглянули, опрацювали та співставили близько 9200 записів чинного класифікатора, об’єднавши, оновивши або рекомендувавши видалити їх. У підсумку визначили близько 1300 посад, 446 записів рекомендували до видалення, решту об’єднали у 4400 актуальних професійних кваліфікацій, які відповідають сучасному ринку праці. Одним із нововведень стало створення окремої групи «Збройні сили», що полегшить перехід від військових кваліфікацій до цивільних. Це особливо важливо для розробки професійних стандартів, а також для ветеранів, які повертаються до рідних громад та шукають можливості працевлаштування. В процесі оновлення було враховано думку 12 галузевих груп з представників роботодавців та освітян, зокрема у сферах агропромислового комплексу, фінансів та аудиту, освіти, енергетики, транспорту, послуг, торгівлі, інформаційних технологій, медицини, будівництва, гірничо-металургійного комплексу та інших галузей промисловості. Аналіз спирався на міжнародну стандартну класифікацію професій, дані ринку праці: опитування, відомості Пенсійного фонду України та Державної Служби зайнятості. В результаті роботи над конкретними професіями було додатково досліджено 405 професійних стандартів.”, — пояснює експерт проєкту Міхал Кубіш.
Механізм управління класифікатором визначить законопроєкт, який вже пройшов перше читання у Верховній Раді Україні. Сьогодні Законопроєкт № 9630 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань» очікує на розгляд депутатів ВРУ у другому читанні.
Наразі Фонд міжнародної солідарності розпочав дискусії з партнерами щодо подальших дій, зокрема:
- Розробки інтегрованого цифрового ресурсу про ринок праці та професії на основі нового класифікатора, оновленого за результатами співставлення;
- Доповнення нового класифікатора додатковою інформацією, яку буде отримано в результаті перевірки на відповідність вимогам Європейської стандартної класифікації професій (ESCO).