30 липня відбулася підсумкова зустріч, присвячена поширенню результатів Програми стажувань «Добре врядування» та підтвердженню важливості дій у напрямку “знизу вгору” на підтримку органів місцевого самоврядування як інструменту посилення стійкості громад. 

Магдалена Сидорович, заступниця директора Департаменту співробітництва з питань розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, розповіла, що з 2014 року Польща серед інших європейських країн активно надає допомогу у впровадженні реформ регіонального розвитку,  децентралізації, підготовки України до членства в Європейському Союзі: «Ми й надалі будемо продовжувати заходи у рамках співробітництва в цій сфері». 

Наталія Козловська, заступниця міністра з питань громад, територій та розвитку інфраструктури України: «Стажування дозволяє українським посадовцям ознайомитися з результатами реформи, які  Польща здійснювала на своєму шляху до ЄС. Це можливість поділитися практичним досвідом та уникати помилок. Реалізація Програми стажувань є найкращим інструментом розбудови інституційної спроможності, який має масштабуватися на інші територіальні громади України». 

Томаш Остропольський з Представництва ЄС в Україні підкреслив важливість  співпраці: «В ці складні часи російської агресії проти України органи місцевої влади  повинні працювати для блага громадян та співпрацювати з партнерами. Гуманітарна допомога має бути переведена в більш сталі рамки в контексті інтеграції України з Європейським Союзом.  Це відповідає заклику, який ми почули навесні 2022 року від Президента Зеленського та голови  Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, що українські і європейські громади мають розпочати партнерську угоду. Я впевнений, що співпраця між польськими та українськими громадами є зразком з цієї точки зору. І  важливо, що ця Програма  стажувань є наочним прикладом успішності цієї роботи. Стратегічний  вибір  України має включати розвиток на місцевому рівні. Ці прагнення підтримуються як технічно, так і політично Програмою U-LEAD з Європою». 

Андрей Хорват, заступник директора Програми U-LEAD з Європою, зазначив, що спільнота «Мости довіри», яка була створена минулими роками, та підхід, який реалізовує Фонд міжнародної солідарності  дуже надихають: «За результатами конференції з відбудови Україні у Берліні ми отримали важливі оперативні завдання, які стосуються створенню партнерств між українськими і європейськими муніципалітетами. Сьогодні існує близько тисячі громад, які ще не мають партнерів в європейських державах.  І нашим завданням є допомогти їм. Це не просте завдання. Але ми дуже раді, що  можемо рухатися разом в цьому напрямку.  Віримо, що стажування це дуже ефективний інструмент, який допомагає поглиблювати ці партнерства і найбільший внесок робити у відбудову,  відновлення і модернізацію України». 

Генрик Литвин, президент Фонду міжнародної солідарності (FSM), запевнив присутніх в тому, що Фонд міжнародної солідарності й надалі  пріоритетно  співпрацюватиме зі своїми поточними партнерами: «Ми дуже задоволені участю нашого Фонду в Програмі стажувань. Я хотів би подякував партнерам, які зробили цей проєкт можливим – Міністерству закордонних справ Республіки Польща, особливо Департаменту співпраці у сфері розвитку, Програмі Програми U-LEAD з Європою. Також ми дуже вдячні Асоціації польських міст за співпрацю від самого початку. Дуже вдячні польським муніципалітетам за відкритість, за активну участь в прийнятті українських колег. Також дуже вдячні українським учасникам за таку важливу участь в цій програмі. Хотів би підкреслити, що завдяки програмі стажувань було встановлено 8 партнерств між українськими та польськими органами місцевого самоврядування. Це дуже важливий додатковий ефект цієї Програми. Ми переконані в тому, що ця програма варта того аби її продовжувати і ми декларуємо нашу готовність до її продовження». 

Павел Александрович, координатор Програми стажувань, презентуючи результати дворічної Програми, зазначив: «Наша мета – посилення громад. Ця програма про людей, які змінюють життя у своїх громадах, отримуючи знання і передаючи їх іншим. Дуже часто вони працюють, долаючи щоденні перешкоди, долаючи брак підтримки й ресурсів. Ми знаємо, що реальність, в якій працюють наші колеги в Україні, є дуже складною. Тому дуже важливо показати їм, що вони не самі, що вони мають підтримку. Ми допомагаємо отримувати довгострокові результати та заохочуємо партнерства».  

Під час дискусійної панелі, присвяченої обговоренню ефективності Програми стажувань, представники українських і польських органів місцевого самоврядування – учасники Програми ділилися своїми враженнями, розповідали про те, як стажування вплинуло на них та їхні громади.  

Експерт з Агенції європейських інновацій Іван Кульчицький розповів як можна використати досвід Польщі для зміцнення спроможності громад в Україні:  «Передусім важливим є формування команди фахівців  та вивчення ними проєктного та професійного менеджменту, і  розуміння ними сили синергії та партнерства». 

Цей захід став важливою подією для підвищення видимості дій, спрямованих на підтримку місцевого розвитку та зміцнення потенціалу українських громад в результаті Програми стажування. 

Проєкт Добре врядування співфінансується Міністерством закордонних справ Республіки Польща та реалізується в рамках програми ULEAD, багатосторонньої діяльності Європейського Союзу та його держав-членів: Німеччини, Польщі, Данії та Словенії. Проєкт є частиною ініціативи «Мости довіри».