Досвід 2022 року свідчить, що спротив України та боротьба з російським агресором здійснюються ефективно завдяки залученню органів місцевого самоврядування. Поряд з реформою децентралізації, розпочатою у 2014 році, та процесом вступу до Європейського Союзу, важливу роль відіграє підтримка розвитку громад та тих, хто створює діяльність на місцевому рівні. Органи місцевого самоврядування є важливим суб’єктом у процесі вступу України до ЄС. 

У 2023 році було успішно впроваджено програму “Добре врядування”. Цей проєкт спрямований на підтримку розвитку органів місцевого самоврядування та відіграє ключову роль у процесі інтеграції країни в Європейський Союз. Програма стажування об’єднала представників органів місцевого самоврядування України та Польщі, забезпечивши їм можливість здобуття нових знань та навичок.  

Цьогорічні учасники пройшли інтенсивний курс з вивчення польської мови, здобули нові знання про польську модель децентралізації та вступ України до Європейського Союзу. Опанували методику управління проєктами PM² Європейської комісії. Ознайомилися  з основними засадами та історією розвитку територіального співробітництва в Європі, з кращими практиками та інноваційними заходами. Навчилися основам підготовки транскордонних проєктів, пошуку партнерів, інформації про програми та актуальні можливості залучення грантових коштів.  

Відібрані 25 учасників пройшли 7-тижневе стажування в польських муніципалітетах. Вони стали готовими застосовувати набуті знання на практиці та докладати зусилля для розвитку своїх громад. Під час підсумкового Форуму учасники програми обмінялися досвідом. Було укладено три договори про наміри співробітництва між українськими і польськими органами місцевого самоврядування.    

Реалізація програми дозволила посилити компетенції 25 органів місцевого самоврядування та сприяла обміну досвідом між 50 працівниками органів місцевого самоврядування обох країн. Програма “Добре врядування” стала каталізатором для впровадження нових управлінських та організаційних рішень в українських громадах, а також сприяла побудові міцних відносин між органами місцевого самоврядування України та Польщі. Цей проєкт є важливим кроком у шляху України до європейської інтеграції та розвитку місцевого самоврядування.