Фото Хотинської громади, 2024 рік

Організація добровільної пожежної охорони в Україні є справою не лише всебічно благородною, це також дешево та зручно для громади. Попри те, залишається багато питань, які потребують чітких відповідей. Одне з них – передача майна у користування пожежно-рятувальними підрозділами. З одного боку, громади мають у своєму розпорядженні ресурси, які могли б ефективно використовувати добровольці. З іншого – як забезпечити облік, збереження та відповідальність за це майно, якщо користувачі – не є співробітниками державних чи комунальних структур? 

Юридичні прогалини в цій сфері стоять проблемою не тільки для місцевої влади, а й для самих рятувальників. Оперативна діяльність добровільних пожежних підрозділів передбачає використання витратних матеріалів, що супроводжує ймовірність виникнення ризику втрати обладнання та інколи – складності з передачею власності чи оренди. Відсутність чітких механізмів може звести нанівець навіть найкращі ініціативи. Чи можуть добровольці безперешкодно використовувати комунальне майно? Хто відповідає за його передачу, отримання та належне використання? Які гарантії, що майно не опинитися поза правовим полем? Ці питання не просто теоретичні нюанси – від них залежить ефективність добровільної пожежної охорони.  

Вашій увазі стаття Василя Кундрика, консультанта Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні, про головні майнові виклики, з якими зіштовхуються добровільні пожежно-рятувальні підрозділи, та варіанти їх вирішення.

Стаття розроблена в рамках проєкту “Вогнеборці. Зміцнення спроможності українських громад шляхом розвитку добровільних пожежних команд” за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща. 

Дізнавайтеся ще більше корисної та цікавої інформації про цивільний захист на місцевому рівні – в базі знань FSM: www.vognebortsi.in.ua