7 травня 2025 року відбувся робочий візит Тимчасово повіреного у справах Республіки Польща в Україні Пйотра Лукасєвіча, пані Генерального консула Республіки Польща в Луцьку Анни Новаковської та команди Фонду міжнародної солідарності (SFPL) в Україні до громад-партнерів Представництва Фонду в Рівненській області.

Мета візиту — ознайомитися з найкращими результатами реалізації програм SFPL в Україні у межах напрямів «Психосоціальна програма PRO_MentalHealth» та «Цивільний захист». Відтак делегація відвідала три громади на Рівненщині, де реалізуються відповідні проєкти.

Першою зупинкою став Центр психосоціальної підтримки в місті Дубно, відкритий у вересні 2023 року. Центр є частиною програми PRO_MentalHealth. Його особливістю є саме робота з військовослужбовцями, які становлять майже 80 % усіх запитів до закладу. Також центр активно співпрацює з військовими підрозділами.

«Наші хлопці приймають допомогу фахівців Центру з радістю. Ця співпраця потрібна і вам — для досвіду, і нам — щоб наші хлопці стали на той самий шлях, як було до війни», — зазначив Віталій Никитюк, заступник командира частини з психологічної підтримки персоналу.

Міська влада доклала значних зусиль до створення цього осередку — 85 % від вартості проєкту було профінансовано з місцевого бюджету. Представники делегації ознайомилися з умовами, у яких ветерани, родини загиблих, внутрішньо переміщені особи,військові та цивільні отримують психологічну підтримку.

«Ми співпрацюємо із центрами зайнятості. Є також цікавий досвід зі школою мистецтв, коли ми, наприклад, допомогли одному демобілізованому соціалізуватися через навчання музиці. Навчаємо фінансовій грамотності, допомагаємо знайти нову сферу роботи, коли людина через поранення не може працювати за своїм попереднім фахом», — поділилася керівниця центру Людмила Одварко.

Перед від’їздом Тимчасовий повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч сказав:

«Я горджуся тим, що Польща, Фонд міжнародної солідарності допомагають у цій чудовій ініціативі. Це — ваша важка праця, але й ми є теж маленькою частинкою цієї великої справи. Я пишаюся Україною і пишаюся Польщею, що ми можемо так співпрацювати».

Згодом у селі Шпанів делегація завітала до добровільної пожежної команди, що стала прикладом ефективної трансформації польського досвіду в українських реаліях. Депо було збудоване за зразком польських ДПК у 2019 році, а сама команда діє на базі громадської організації. Також ДПК є своєрідним осередком соціалізації та реабілітації ветеранів, адже керівник ДПК пан Олександр є колишнім військовим.

«Ми самі зводили це приміщення, — розповів командир ДПК Олександр Божок. — А підтримка польських партнерів дозволила нам отримати сучасне обладнання, спорядження і досвід. Без них ми б не були тими, ким є сьогодні».

Наразі команда налічує 22 добровольці, з них шестеро — жінки. Вогнеборці не лише реагують на надзвичайні ситуації в дев’ятьох навколишніх селах, а й реалізують освітні, соціальні та ветеранські ініціативи, активно залучаючи громаду.

Впродовж останніх років частина членів команди, а саме сім вогнеборців, долучились до лав Збройних Сил України, троє з них, на жаль, загинули на фронті. ДПК підтримує родини військовослужбовців, зокрема й загиблих побратимів.

Завершальним пунктом маршруту став Центр психосоціальної підтримки в Сарнах. Тут працюють психологи, психіатр, фахівець з фізичної реабілітації, а сам простір адаптовано для інклюзивного та приватного прийому відвідувачів.

«У Сарнах ми бачимо надзвичайно високу динаміку розвитку Центру та синергію його команди з місцевою владою, ветеранською спільнотою та іншими групами громадян. Тут думають про кожну деталь: навіть приміщення Центру розташовані так, щоб забезпечити відвідувачам додатковий простір приватності. Це не лише про допомогу, а про гідність і людяність», — зауважив керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні Павел Кост.

У свою чергу Тимчасовий повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч розповів, що і сам має ветеранський досвід, тому добре розуміє виклики, з якими стикаються захисники після повернення додому, та надзвичайно цінує роботу подібних проєктів та ініціатив.

«Саме ветерани платять ціну за цю війну. Ми, у свою чергу, маємо їх підтримувати, допомагати, лікувати — як тут, так і за кордоном. Тож протягом наступних років ми будемо намагатися виконати цю частину нашого обов’язку перед ними. І, звісно, будемо прагнути розширювати географію таких Центрів, які ми побачили сьогодні тут, на Рівненщині».

На зустріч завітали ветерани, родичі військових, зниклих безвісти, а також матері полонених. Емоційною кульмінацією став виступ ветерана Сергія Кореня, який прочитав вірш, присвячений пережитому досвіду. Наприкінці візиту учасники заходу підписали польський та український прапори, аби залишити згадку про цю дружню зустріч.

Важливо зауважити, що всі три громади об’єднує одна спільна риса: жодна з ініціатив не досягла б таких результатів без колосальної підтримки місцевої влади та залученості громади. Саме завдяки синергії “влада — Центр/ДПК — населення” кожен із проєктів перетворився на справжній осередок підтримки та стійкості.

Захід організовано за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.