З метою підтримки українського суспільства у його прагненні до свободи Фондом міжнародної солідарності було профінансовано реалізацію шести проєктів в межах програми «Підтримка демократії 2022». Відібрані в рамках грантового конкурсу проєкти реалізовували з квітня по грудень 2022 року польські неурядові організації.
Проєкт «Українська економіка – ціна російської агресії – шлях до відбудови. Аналітична та інформаційна діяльність в Україні» було реалізовано CASE – Центром економічних і соціальних досліджень у співпраці з CASE Україна. Було проведено аналіз впливу російсько-української війни на українську економіку та надано політичні рекомендації щодо швидкої реконструкції України. Результати аналізу були поширені серед користувачів Інтернету, зокрема з 83 публікаціями ознайомилися близько 4 мільйонів користувачів Telegram і Facebook.
З метою підтримки українських онкохворих та їхніх сімей під час лікування у Польщі було профінансовано реалізацію онкологічним фондом «Rakiety» проєкту «Запасний вихід». В рамках проєкту 71 людина отримала підтримку на шляху онкологічного лікування. Це і організація транспорту, і комунікація з польськими лікарнями, і соціально-побутова допомога. Окрім того, було надано 152 години спеціалізованoї підтримки, в тому числі психологічної.
З метою допомоги в адаптації та інтеграції біженців у місцеве середовище шляхом створення місць та просторів було реалізовано 4 проєкти.
В рамках проєкту «РАЗОМ ми можемо більше – підтримка діяльності української діаспори в Польщі» Фонд «FUTURUM» в Бєльському та Гайнівському повітах Підляського воєводства провів заняття з польської мови для 146 осіб у чотирьох вікових групах; організував 48 інтеграційних майстер-класів, 8 кінопоказів під відкритим небом у двомовних версіях; денні табори для 80 дітей-біженців та польських дітей з білоруської та української меншин з широким спектром розважальних заходів: басейн, мотузковий парк, творчі заходи, культурно-інтеграційна поїздка до Супрасля.
Проєкт «Допомога без кордонів» – комплексна програма підтримки людей, які приїжджають до Польщі у зв’язку зі збройною агресією в Україні» було реалізовано Асоціацією Допомоги сусіду іменi Брата Кристина. В польському місті Гожув Велькопольський було створено інформаційний центр для біженців. В ньому юристи, психологи та перекладачі допомагали біженцям підвищувати свою незалежність: проводили профорієнтаційні заходи, допомагали в працевлаштуванні та інтеграції в місцеве середовище. Ще 550 осіб отримали матеріальну допомогу.
Проєкт «Шлях до незалежності – Підтримуємо Україну та біженців з України у зв’язку з бойовими діями після 24 лютого 2022 року» реалізувала Fundacja Edukacji i Przedsiębiorczości у пунктaх проживання для біженців у Арена Урсинув тa по вул. Волоська нa Мокотові (Варшава, Республіка Польща). Аби допомогти українським біженцям адаптуватися було створено інформаційний пункт. В ньому здійснювали психологічний супровід дітей та дорослих, консультували з питань кар’єри та коучингу. Українці могли отримати ваучери, скористатися послугами пункту професійних перекладів, вивчати польську мову, пройти курси інтеграції та адаптації «Polska i Ja» для дітей та дорослих.
В рамках проєкту «Підтримка українських біженців у Кракові», який реалізовувала INTERNATIONALER BUND POLSKA, 1279 осіб отримали підтримку в інформаційнoму пункту для іноземців в Кракові (Республіка Польща). Ще 70 особам було надано індивідуальні послуги асистування у контакті з місцевими установами, лікарнями, школaми в оформленні документів, перекладi, реєстрації.
Довідка:
В рамках грантового конкурсу для України, організованого в межах програми «Підтримка демократії 2022», були відібрані проєкти, які передбачали заходи за трьома пріоритетами: підтримка репресованих, які у зв’язку з ситуацією в Україні потребують екстреної допомоги; підтримка аналітичних центрів та медіа-організацій, що надають незалежні оцінки ситуації в Україні та беруть участь в адвокаційній діяльності на міжнародному форумі; підтримка заходів для української діаспори в Польщі.
Розмір співфінансування складав для малих грантів – від 50 000 до 250 000 злотих, для великих грантів – від 250 000 до 1 500 000 злотих.
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.