В червні 2023 року після підписання відповідної угоди між Фондом міжнародної солідарності та Канцелярією Прем’єр-міністра Республіки Польща було дано старт «Програми підтримки українських дітей та жінок, постраждалих внаслідок війни в Україні – продовження діяльності, розпочатої у 2022 році».  

Програма стала результатом тісної співпраці польського та українського уряду. Її ініціатори – Канцелярія Прем’єр-міністра Республіки Польща та Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Програма фінансується Канцелярією Прем’єр-міністра Республіки Польща. 

Програма передбачала виконання трьох компонентів. Перший – надання матеріальної допомоги дітям, які втратили одного чи обох батьків, та жінкам, визволених з російського полону в рамках офіційних обмінів після 24.02.2022 року. Другий – організація відпочинково-реабілітаційної поїздки для таких жінок. Третій – проведення виставок з історіями дітей та жінок, постраждалих від війни, в Польщі та Україні. 

Завдяки роботі команди Фонду імені Климентія Шептицького, в рамках якого відбувалися всі активності програми, та підтримці донора вдалося виділити грошову допомогу на 2027 дітей та 38 жінок. Протягом осені було проведено дві реабілітаційні поїдки, в яких взяли участь 30 жінок, які пережили полон. З метою привернення уваги політиків та громадськості до героїчних і трагічних сторінок війни організовано дві виставки у Варшаві та Києві, на яких представлено історії дітей та жінок. 

Заходи в рамках програми дозволили матеріально підтримати 2027 дітей, в чиї родини прийшла біда. Неможливо компенсувати втрату батька чи матері, але проявити турботу та тепло про такі сім’ї – ключова задача Фонду імені Климентія Шептицького. 38 жінок отримали грошову допомогу. Ми розуміємо, в яких нелюдських умовах вони перебували та які страждання винесли. Оскільки цього року чимало заяв поступило на реабілітаційну поїздку, було прийнято рішення провести два візити, що дозволило охопити 30 учасниць. Це покращило психічне та фізичне здоров’я жінок, допомогло їм відволіктися на пару тижнів від складних реалій війни.  

Новий компонент – виставки – був покликаний показати солідарність польського та українського народів, продемонструвати силу та біль героїв нашого Фонду, привернути увагу всіх небайдужих до питання подальшої підтримки тих, хто найбільше цього потребує.  

Експозиції відкрились у грудні 2023 року в Києві та Варшаві. В рамках урочистої церемонії в польському Сеймі, голова канцелярії Сейму, міністр Яцек Ціхоцький разом з головою Правління Фонду міжнародної солідарності Рафалом Дзєнцьоловським та Послом України в Республіці Польща Василем Зваричем представили виставку. Зараз експозиція доступна для відвідування перед Будинком Полонії в Краківському передмісті у Варшаві до 17 січня. У грудні з нею могли познайомитись українські парламентарії в Верховній Раді, а кияни та гості столиці мали можливість побачити її на залізничному вокзалі “Дарниця”. Розмови з головними героями виставки доступні на YouTube-каналі Представництва Фонду міжнародної солідарності http://tinyurl.com/yckaetwn

Унікальність програми полягає в тому, що Фонд допомагав особливо вразливим верствам. Насправді не так багато донорів, вітчизняних та міжнародних організацій, які працюють в цьому напрямку. Команда проєкту такою роботою займається щодня майже протягом двох років.