В умовах війни та економічних викликів розвиток соціальних послуг в українських громадах набуває критичної важливості, адже є основою для збереження соціальної єдності та стійкості суспільства. З цією метою в рамках Грантової програми «Конкурс мікрогрантів – Україна: Соціальні послуги 2024» за проєктом «Підтримка децентралізації: підвищення компетенцій територіальних громад у сфері соціальних послуг» в Курненській громаді, що на Житомирщині, було створено соціокультурний простір, який став осередком підтримки, навчання та відновлення для місцевих мешканців, військових, їхньої родини та внутрішньо переміщених осіб.
Ідея створення простору виникла після того, як в громаді розробили та затвердили Багаторічний план вирішення соціальних проблем, що містив ключові напрямки соціальної політики громади, які було розмежовано за основними групами одержувачів послуг.
Простір об’єднав п’ять ключових локацій: кімнату психологічного розвантаження, кухню, школу шиття, школу цифрової грамотності та бібліотеку. Загальна вартість проєкту склала 1 млн 69,3 тис грн. Соціокультурний простір став місцем, де люди можуть отримати психологічну підтримку, знайти нових друзів та отримати корисні навички. Тут проводяться тренінги для рідних військових, заняття арт-терапії для дітей, а також терапевтичні сесії для родин загиблих військовослужбовців. Завдяки проєкту Курненська громада отримала безпечний і комфортний простір для відновлення, спілкування та розвитку.
“Наш простір є мобільним і мультифункціональним й трансформується до потреб відвідувачів. Кожен із відвідувачів тут має змогу задовольнити свої освітні інтереси та професійні потреби, долучитися до різноманітних заходів та зустрітися з цікавими людьми. До прикладу, в просторі з моменту його створення вже відбулося 14 заходів для різних категорій населення. Психологиня центру провела групові зустрічі з людьми похилого віку, школярами, молоддю, сім’ями, які опинились в складних життєвих обставинах. Фахівець із соціальної роботи організувала для старшокласників заняття з кулінарної майстерності. Працівники закладів культури щочетверга впровадили заняття в Школі швейної майстерності. Також в просторі періодично відбуваються заняття з медіаграмотності та цифрової безпеки.” – розповідає координаторка проєкту Світлана Боковенко.
Результати цього проєкту демонструють, що подібні ініціативи мають значний позитивний вплив, допомагають органам місцевого самоврядування ефективно реагувати на виклики та будувати міцну систему соціальних і реабілітаційних послуг на рівні громад.
Грантова програма реалізується в рамках проєкту «Підтримка децентралізації: підвищення компетенцій територіальних громад у сфері соціальних послуг» за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, а також Офісу Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в рамках 10-го раунду програми «Development Cooperation Partnership Program».