Часто стигматизацію психологічних послуг пояснюють культурою мовчання чи страхом виявити вразливість. Але є ще один важливий фактор, про який рідко говорять — відсутність доступу до якісних послуг.

Коли в громаді немає фахівців та безпечного простору для розмови, звернення до психолога стає не варіантом, а винятком. У соціологічному дослідженні щодо визначення рівня психологічної стійкості мешканців Житомирської області, проведеному в межах проєкту PRO_MH_Zhytomyr, лише 9% респондентів вказали, що мають повний доступ до психосоціальних послуг. Це наочно демонструє: ізоляція породжує недовіру, а недовіра, своєю чергою, — стигму.

Саме тому створення Центрів психосоціальної підтримки у Житомирській області — це не лише про допомогу, а й про зміну ставлення. Про те, щоб психологічна підтримка стала такою ж буденною, як похід до сімейного лікаря.

Результати дослідження були презентовані на перших тренінгах для районних координаційних груп Житомирщини, що стало важливим кроком у формуванні спільного бачення та підходів до розвитку психосоціальної підтримки, а також у визначенні додаткових послуг, які потребують мешканці громад.

Більше про стан психологічної стійкості мешканців Житомирщини, бар’єри на шляху до отримання кваліфікованої допомоги та думки респондентів — у результатах нашого дослідження.

Соціологічне дослідження проведено у межах проєкту PRO_MH_Zhytomyr «Психологічна реабілітація та соціальна адаптація в Житомирській області. Впровадження на місцевому рівні моделі PRO_MentalHealth: психосоціальна підтримка ветеранів та осіб постраждалих від війни», який реалізується за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, а також Офісу Координатора програм допомоги США в країнах Європи та Євразії Державного департаменту США в рамках 11-го раунду програми «Development Cooperation Partnership Program».