Сьогодні, 18 травня, з нагоди відзначення Міжнародного дня музеїв ми хочемо Вам розповісти про хід реалізації проєкту, який стосується діджиталізації музейних ресурсів України. 

Проєкт «Впровадження електронної системи реєстру Музейного фонду України» покликаний створити платформу, яка підтримає оцифрування та інвентаризацію музейних експонатів, тим самим якісно змінивши підходи управління музейними ресурсами України.  

Державний музейний фонд України налічує понад 12 мільйонів об’єктів. Однак не має системи їх централізованої реєстрації. Документація існує лише в паперовому вигляді та зберігається разом з колекціями. Водночас від початку повномасштабне вторгнення Росії в Україну понад 30 музеїв було зруйновано внаслідок бомбардувань та обстрілів. Разом з ними знищуються реєстри експонатів. 

Діджиталізація музейних ресурсів дозволить установам, уповноваженим на зберігання об’єктів державної частини музейного фонду України, самостійно додавати дані до системи реєстру  про музейні предмети, які в них зберігаються, реставруються, перевозяться або були втрачені. Реєстр буде доступний для взаємодії з державними та міжнародними системами та сервісами для отримання дозволів на вивіз культурних цінностей та подальшої інтеграції України в мистецьку спільноту Європи. Окрім цього, відкриті дані реєстру будуть опубліковані на інформаційному вебресурсі для популяризації українського мистецтва та музейних колекцій.  

У 2022 році була створена базова версія платформи, розроблена система підтримки та проведені навчання для співробітників пілотної групи музеїв. Платформу випробували працівники 12 провідних українських музеїв різного профілю: історичного, природничого, археологічного, художнього тощо. Їхні цінні зауваження та пропозиції враховуються під час вдосконалення системи. Також було створено інструкцію з використання платформи, яка описує всі вимоги реєстру, модулі та системні функції, необхідні для роботи користувачів відповідно до їхніх ролей. Крім того, розроблено концепцію Чат-бота, який допомагає користувачам взаємодіяти з системою. 

Протягом 2023 року вдалося розширити та покращити функціональність програмного забезпечення для інтеграції з іншими системами музеїв. 

Наразі, в рамках вдосконалення якості програмного забезпечення, впродовж 2024 року заплановано постачання комп’ютерів до 125 державних музеїв, для подальшого використання  співробітниками при роботі з реєстром та електронною документацією. Згодом, передбачається розробка відповідних правил, котрі регулюватимуть цифрові технології Управління культурною спадщиною.  

Цифрові рішення, на кшталт цієї платформи, розроблені за підтримки FSM, є важливими елементом для покращення управління та охорони культурної спадщини. Їхня важливість беззаперечна, особливо в умовах війни. 

Проєкт реалізується Фондом міжнародної солідарності та фінансується Канцелярією Прем’єр-міністра Республіки Польща  в рамках реалізації громадського завдання під назвою: «Впровадження електронної системи реєстру Музейного фонду України».

Партнери проєкту: Міністерство культури та національної спадщини Республіки Польща, Міністерство культури та інформаційної політики України, Український центр культурних досліджень, музеї-учасники пілотної версії проєкту.

Музеї, які приймали участь в тестуванні Платформи в 2023 році:

Комунальний заклад Львівської обласної ради “Історико-етнографічний музей “Бойківщина”

Комунальний заклад Львівської обласної ради “Історико-краєзнавчий музей”

Комунальний заклад Львівської обласної ради “Львівський національний літературно- меморіальний музей Івана Франка”

Національний історико-меморіальний заповідник “Биківнянські могили”

Національний історико-культурний заповідник “Гетьманська столиця”

Національний музей Голодомору-геноциду

Національний музей «Чорнобиль»

Комунальний заклад ” Закарпатський музей народної архітектури та побуту” Закарпатської обласної ради

Комунальний заклад ” Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Тиодора Легоцького” Закарпатської обласної ради

Комунальна установа “Одеський літературний музей”

Комунальна установа “Одеський історико-краєзнавчий музей

Маневицький краєзнавчий музей

Волинський краєзнавчий музей

Почаївський історико-художній музей

Кременецький краєзнавчий музей

Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери Музей мистецтв Прикарпаття

Вінницький обласний художній музей

Вінницький обласний краєзнавчий музей

Комунальний заклад “Державний історико культурний заповідник міста Острога” Рівненської обласної ради

Комунальний заклад “Рівненський обласний краєзнавчий музей” Рівненської обласної ради

Комунальний заклад “Павлоградський історико-краєзнавчий музей” Павлоградської міської ради

Комунальний заклад культури “Дніпровський художній музей” Дніпровської міської ради Гадяцький історико-краєзнавчий музей

Хорольський краєзнавчий музей Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області

 

Національні музеї України, які виявили бажання протестувати Платформу в 2024 році:

Національний музей історії України

Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Науково-технічний Астрономічний музей Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Національний музей народної архітектури та побуту України

Національний музей літератури України

Національний музей Голодомору-геноциду