27-29 вересня були насичені обміном добрими практиками та досвідом, які в ході Програми здобули 25 українських посадовців органів місцевого самоврядування.  

Під час урочистого відкриття  підсумкової конференції Василь Зварич, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Польщі подякував всім, хто зробив свій внесок при реалізації Програми “Добре врядування”: Фонду міжнародної солідарності, Міністерству закордонних справ Республіки Польща, програмі U-LEAD, державам-членам Європейського Союзу, зокрема Німеччині, Польщі, Швеції, Данії, Естонії та Словенії, Асоціації польських міст: “Щиро дякую за те, що підтримуєте найважливіше в Україні – місцеве самоврядування, бо на його плечі покладена місія з підготовки фундаменту для справжнього європейського майбутнього України. Завдання, що стоять перед нашими громадами – є надзвичайно складними, бо дуже важко впроваджувати реформи у умовах конвенційної війни та варварської агресії. Українські ОМС – герої, вони добре розуміють свою місію та відповідальність. Щиро дякую польським муніципалітетам за досвід, яким ви ділитеся з українськими колегами. Також вдячний українським посадовим особам місцевого самоврядування за небайдужість і бажання черпати знання задля втілення їх при відбудові України. Кожен з вас робить величезний внесок в нашу спільну Перемогу.”

Голова Правління Фонду міжнародної солідарності Рафал Дзєнцьоловський звертаючись до 100 учасників конференції зазначив: «Ми дуже тішимося, що можемо завдяки U-lead з Європою вже другий рік поспіль можемо продовжувати цю важливу справу – підтримувати українські громади, адже вони займаються речами, які є основою демократії. У всіх демократичних країнах спершу люди вирішують, а потім вже політики йдуть за цими напрямками. Нас вразила реакція органів місцевого самоврядування України на війну – їх стійкість та незламність.  Ми працюємо з українськими громадами в різних проєктах. Є докази того, як українські органи місцевого самоврядування проявили величезну незламність та показали свій громадянський підхід. І це цінність без якої  не можна збудувати незалежну державу і без якої ця держава не може бути справді громадянською та вільною. І в цьому сенсі наша програма покликана підтримувати українські громади сильної вільної незалежної України приязної до Польщі. Хотів би подякувати польським муніципалітетам, за досвід яким ви ділитеся з українськими колегами, маю надію це можна буде реалізувати в Україні.»

 

В рамках теми співпраці з Україною було презентовано учасникам конференції нові можливості, якими можуть скористатися українські громади. Зокрема, Агнешка Мазур, програмний директор Польсько-американського фонду свободи розповіла про Програми підтримки та розвитку компетенцій. Про портал форм підтримки біженців окреслила Моніка Міловська, президент Фонду  To.Simple. Про поширення досвіду  польських органів місцевого самоврядування в Україні розповів Мірослав Скорка з Фундації «Лідери змін». Щодо грантів для польсько-німецько-українських молодіжних зустрічей та пропозиції для партнерств місцевого самоврядування презентував  Домінік Мосичук, представник проєкту «Польсько-німецька молодіжна співпраця».

 Також успішно пройшли три панельні дискусії. Перша панельна дискусія стосувалася польсько-українського співробітництва в галузі розвитку. Спікерами виступили: Таміла Шутак, Перший секретар Посольства України в Республіці Польща, Гжегож Прагерт – радник, Міністерство фондів розвитку та регіональної політики, Департамент програм допомоги; Марчін Зєневич – заступник директора Офісу Повноважної Урядової Служби; Павел Кост, керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні.  

Дві інших панелі стосувалися теми польсько-української співпраці за програмою «Добре врядування». Про результати стажування у 2022 році розповіли учасникам конференції Людмила Кудимець (Козятин) та Міхал Сітарек (Серадз); Алла Ревуцька (Торчин) та Адам Сарбіновський (Кробя). Модератором дискусії був Павел Пурський від Фонду міжнародної солідарності. 

Під час панелі слухачів Програми «Добре врядування» 2023 виступили Вікторія Ніколайчук (Гайнувка – Зарічне), Ореста Засадна (Сейни – Оброшине), Марія Печко (Мевгєв – Рожище). Модератором дискусії виступила Аліція Стаховяк  з Асоціації польських міст, яка є партнером проєкту “Добре врядування”. 

За підсумками стажування-2023 підписано три протоколи про наміри побратимства між: Рожищенською міською радою Волинської області та Ужондом гміни Мевгєв  Любельського воєводства; Шульгинською сільською військовою адміністрацією Луганської області  та Ужондом міста і гміни в Дробіні Мазовецького воєводства; Рожнятівською селищною радою Івано-Франківської області  та  Ужондом гміни Ясткув Любельського воєводства. 

Це лише перші результати цьогорічної Програми. Оскільки, впродовж вересня-жовтня 25 українських стажистів переймали досвід в польських муніципалітетах і спільно зі своїми менторами опрацьовували свої проєкти, в найближчій перспективі очікується робота над реалізацією цих проєктів в українських громадах.   

Тож, далі буде… 

 Проєкт Добре врядування співфінансується Міністерством закордонних справ Республіки Польща та реалізується в рамках програми U-LEAD, багатосторонньої діяльності Європейського Союзу та його держав-членів: Німеччини, Польщі, Швеції, Данії, Естонії та Словенії.  


Довідкова інформація: Відбір цьогорічних учасників здійснювався в кілька етапів. У квітні з-поміж 105 заявок з усієї України було відібрано 35 посадовців з українських громад для участі в другому етапі Програми. Впродовж травня-червня 2023 року всі учасники, окрім інтенсивного курсу з вивчення польської мови, здобули нові знання про польську модель децентралізації та вступ України до Європейського Союзу. Опанували методику управління проєктами PM² Європейської комісії. Ознайомилися  з основними засадами та історією розвитку територіального співробітництва в Європі, з кращими практиками та інноваційними заходами. Навчилися основам підготовки транскордонних проєктів, пошуку партнерів, інформації про програми та актуальні можливості залучення грантових коштів. Всі учасники висловили готовність застосовувати набуті знання на практиці та докласти максимум зусиль для розвитку своїх громад. Після іспиту і тестів в кінці червня 2023 року, проведених задля перевірки набутих навичок і знань на підготовчому етапі, 25 кандидатів отримали пропозиції стажування.   

 У липні 2023 року  відбулося перше онлайн знайомство 25 пар українських і польських  посадовців з перелічених нижче органів місцевого самоврядування:  

 Тульчинська міська рада Вінницької області  та Ужонд міста і гміни Накло над Нотеччю  Куявсько-Поморського воєводства;  

Рожищенська міська рада Волинської області та Ужонд гміни Мевгєв   Любельського воєводства  

Дубовиківська сільська рада Дніпропетровської області та Ужонд міста і гміни Влень Нижньосілезького воєводства;  

Софіївська селищна рада Дніпропетровської області  та Ужонд гміни і міста Груєц Мазовецького воєводства;  

Радомишльська міська рада Житомирської області  та Ужонд міста Сопоту Поморського воєводства;  

Семенівська сільська рада Житомирської області та  Ужонд міста і гміни в Хожелях Мазовецького воєводства;  

Рожнятівська селищна рада Івано-Франківської області  та  Ужонд гміни Ясткув Любельського воєводства;  

Бурштинська міська рада Івано-Франківської області  та Ужонд міста в Барчінє Куявсько-Поморського воєводства;  

Помічнянська міська рада Кіровоградської області  та Ужонд міста в Кробії Вєлькопольського воєводства;  

Шульгинська сільська військова адміністрація Луганської області  та Ужонд міста і гміни в Дробіні Мазовецького воєводства;  

Оброшинська сільська рада Львівської області та Ужонд міста Сейни Підляського воєводства;  

Ходорівська міська рада Львівської області та Ужонд гміни і міста в Соколові Малопольському Підкарпатського воєводства;  

Новобузька міська рада Миколаївської області та Ужонд міста Радомська Лодзького воєводства;  

Зарічненська селищна рада Рівненської області  та Ужонд міста Хайнувка  Підляського воєводства;  

Вараська міська рада Рівненської області та  Ужонд міста Островенки  Мазовецького воєводства  

Смизька селищна рада Рівненської області та  Ужонд міста в Мщонові Мазовецького воєводства  

Чугуївська міська рада Харківської області  та Ужонд міста Прущ Гданський Поморського воєводства;  

Нововоронцовська селищна військова адміністрація Херсонської області  та Ужонд гміни і міста Червєнськ Любуського воєводства;  

Новоушицька селищна рада Хмельницької області та   Ужонд міста в Насєльську  Мазовецького воєводства;  

Городоцька міська рада Хмельницької області  та Ужонд міста в Владиславові Поморського воєводства;  

Понінківська селищна рада Хмельницької області   та Ужонд міста в Плоньську  Мазовецького воєводства;  

Дунаєвецька міська рада Хмельницької області та Ужонд міста в Чєхановцу Підляського воєводства;  

Медведівська сільська рада Черкаської області та  Ужонд міста і гміни Жарки  Сілезького воєводства;  

Михайло-Коцюбинська селищна рада Чернігівської області  та Ужонд міста і гміни в Серотську Мазовецького воєводства;  

Кіптівська сільська рада Чернігівської області та Ужонд міста в Карліні Західнопоморського воєводства.  

 Це вже другий рік поспіль, коли діє Програма стажування, яку реалізує Фонд міжнародної солідарності. Мета даної Програми полягає в посиленні функціонування українських органів місцевого самоврядування, як ключових суб’єктів розбудови незалежності держави та суспільства, а також важливих учасників у процесах відбудови України та підготовки до вступу до ЄС.  У 2022 році у пілотному проєкті взяли участь 20 представниць ОМС України. Стажування для кожної учасниці тривало 2 місяці. Протягом цього часу учасниці за підтримки менторів виконували завдання та знайомилися з обраними напрямками роботи ОМС.