22 листопада в Києві відбулася конференція «Презентація реєстру Музейного фонду України», що стала підсумковим заходом проєкту «Впровадження системи електронного обліку Музейного фонду України – етап II», реалізованого відповідно до меморандуму між Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, Українським центром культурних досліджень та Фондом міжнародної солідарності за підтримки уряду Республіки Польща.
Серед гостей заходу — представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій України і Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Пьотр Лукасевич, директор Польського Інституту в Києві Ярослав Ґодун, представники Фонду міжнародної солідарності в Україні, Асоціації українських музеїв, компанії-розробника Strimco, урядовці, громадські та культурні діячі, представники управлінь культури, департаментів з цифрового розвитку обласних державних адміністрацій, а головне — майже 100 українських музейників.
Відкрила конференцію заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасія Бондар.
«Росія не просто нищить наші пам’ятки — вона використовує культуру як зброю. Викрадення артефактів, включення їх до російських реєстрів, пропаганда “спільної історії”, зміна та викривлення історичних фактів — це ознаки культурного геноциду, спроба стерти українську ідентичність. Система електронного обліку Музейного фонду, яку ми сьогодні презентуємо, — це наш внесок у збереження і відновлення. Вже сьогодні ця система дозволяє нам детально фіксувати та документувати, а в майбутньому повертати те, що було викрадено», — зазначила пані Анастасія.
Заступниця державного секретаря Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща Марта Ценковська наголосила, що реєстр також відкриває нові можливості для презентації української спадщини широкому загалу. Це крок до усвідомлення багатої української культури та її ролі у загальній картині світу.
У свою чергу Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні Пьотр Лукасевич подякував українським колегам за важливий діалог України та Польщі щодо вшанування спільної історії.
«З 2014 року ворог забирає українські території, нищить заклади культури, зокрема музеї. Звісно, музеї можна знищити, землю можна вкрасти, але силу духу і національну ідею нікому відібрати не вдасться. Україну і Польщу поєднує спільна історія — чудова і водночас складна. Я дякую Міністерству культури та стратегічних комунікацій України і Міністерству культури і національної спадщини Республіки Польща за важливий діалог та дипломатичний підхід до спільного вирішення складних питань», — підкреслив Пьотр Лукасевич.
Під час свого виступу керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні Павел Кост подякував усім, хто долучився до реалізації цього проєкту, та зробив його можливим.
«Роль нашого Фонду у цьому проєкті полягала саме в забезпеченні його імплементації та підтримці належної співпраці між усіма партнерами. З цієї точки зору, це був досить непростий проєкт, проте завдяки відкритості та оперативності партнерів його вдалося реалізувати. Наостанок хочу привітати усіх присутніх з цим святом музейників, святом культури, культури не лише української, але й європейської. Адже культура України — це культура і Європи також», — підкреслив Павел Кост.
Директор Польського Інституту у Києві Ярослав Ґодун нагадав, що питання про необхідність ведення цифрового обліку музейних об’єктів почало підійматися ще десять років тому: «Я дуже радий, що цей проєкт вже втілюється в життя. Він абсолютно унікальний, адже є одним із перших впроваджених реєстрів на території Європи з широким функціоналом для музеїв і громадськості».
Головною подією заходу стала спільна презентація реєстру Музейного фонду України від Наталії Коваленко, яка є представницею компанії-розробника Strimco, та Анастасії Бондар. Нагадаємо, що головна ціль розробки реєстру — збір даних про музейний фонд України в єдиному місці та їх удоступнення для громадськості й фахівців. Наразі до електронного реєстру вже доєдналися понад 300 музеїв із 652.
Друга частина конференції була присвячена панельній дискусії на тему «Реєстр музейного фонду: актуальність, виклики, перспективи» і тематичним презентаціям. Наприкінці заходу ряду музеїв — активним учасникам проєкту — представники Фонду міжнародної солідарності в Україні вручили сертифікати на отримання ноутбуків. Відтак 225 одиниць нової комп’ютерної техніки невдовзі будуть передані до 131 музейної установи. Це допоможе в реалізації завдань щодо роботи з реєстром і фондами та посилить матеріально-технічну базу закладів.
Проєкт “Впровадження системи електронного обліку Музейного фонду України – етап ІІ” фінансується за рахунок коштів Фонду допомоги, зазначеного у статті 14 ч. 1 Закону від 12 березня 2022 р. “Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України” (Законодавчий вісник 2022 р., поз. 583), розпорядником якого є Міністр культури і національної спадщини Польщі – “Допомога громадянам України, які постраждали внаслідок збройного конфлікту на території України”.