Минулого тижня відбувся брифінг щодо аналітичного звіту «Журналісти в розпал повномасштабної війни — репортаж про Україну», який підготувала громадська організація «Платформа прав людини» відповідно до методології індикаторів безпеки журналістів ЮНЕСКО, за фінансування Міжнародної програми розвитку комунікацій (IPDC) та FSM (Фонду міжнародної солідарності) в рамках польського співробітництва в галузі розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Символічно, що захід відбувся в День журналіста, адже звіт «Журналісти в розпал повномасштабної війни — репортаж про Україну» є важливим елементом у розбудові співпраці зацікавлених сторін та розвитку міжнародного діалогу щодо проблем безпеки журналістів в Україні.

У заході взяли участь: докторка філософії, доцентка Могилянської школи журналістики (Національний університет “Києво-Могилянська академія”) Дарія Орлова; медіаюристка громадської організації “Платформа прав людини” Ольга Вдовенко; член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Олександр Бурмагін; випускниця магістерської програми соціології НаУКМА, дослідниця Media Development Foundation Оксана Буць; заступниця керівника Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні з інституціоналізації Анастасія Чорногорська.

В рамках брифінгу були проаналізовані основні виклики для представників медіаспільноти, адаптація правового регулювання захищеності трудового середовища для журналістів та зміни у цій сфері.

Докторка філософії, доцентка Могилянської школи журналістики (Національний університет “Києво-Могилянська академія”) Дарія Орлова зазначила, що проведення даного дослідження є своєрідною відправною точкою для формування загального розуміння ситуації медіа та журналістів від початку повномасштабного вторгнення і прослідковування її динаміки, чи були зроблені висновки з тих чи інших ситуацій та що залишається на доопрацювання.

“Безперечно, 2022-й рік — рік безпрецедентних викликів для журналістів через повномасштабне вторгнення. Адже медійники та журналісти зіштовхнулися з ризиками і як професіонали, тобто під час виконання редакційних завдань, але також і як громадяни. В рамках нашого дослідження ми виявили доволі високий рівень адаптивності українських медіа. До прикладу, деякі медіа заздалегідь евакуювали персонал чи обладнання, також у випадках перебування журналістів на окупованих територіях медіа активно шукали шляхи безпечної евакуації своїх працівників чи максимізації їхньої безпеки в тих умовах”, — розповіла пані Дарія.

Посилаючись на результати глибинних інтерв’ю, проведених в рамках дослідження, спікери звернули увагу, що ситуація зі страхуванням співробітників медіа досі стоїть досить гостро, а внесені законодавчі зміни, які мали змінити ситуацію, поки лишаються лише на папері та не покривають безпекові ризики під час роботи, зокрема і в зоні бойових дій.

У свою чергу, заступниця керівника Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні з інституціоналізації Анастасія Чорногорська наголосила на солідарності Польщі з українською спільнотою та журналістами зокрема, і саме на знак такої підтримки Міністерство закордонних справ Республіки Польща у співпраці з Фондом міжнародної солідарності долучилися до проєкту та підтримали проведення цього дослідження.

“Ми підтримуємо українську медіаспільноту, яка попри численні виклики доносить правду про те, що відбувається в Україні, про військові злочини, котрі тут кояться, аби міжнародна спільнота знала правду про цю війну. Саме тому нам було важливо підтримати цей проєкт, результатом якого є запрезентований сьогодні звіт, котрий якраз і сприяє видимості проблем української медіаспільноти та їхньому подальшому вирішенню”, — відзначила заступниця керівника Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні з інституціоналізації Анастасія Чорногорська.

Ознайомитися з дослідженням можна за посиланням.