Минулої п’ятниці, 31 травня, відбувся круглий стіл у форматі онлайн на тему “Розвиток добровільного пожежного руху в Україні. Історії успіху”. Провідна участь у заході належала 7 громадам, котрі успішно створили добровільні пожежні команди, зокрема і завдяки участі в проєктах FSM (Фонду міжнародної солідарності), та нині активно розвивають систему цивільного захисту на місцевому рівні.

Кожна з громад мала можливість поділитися своїм унікальним шляхом створення та розвитку добровільної пожежної команди, що, в свою чергу, зробило зустріч своєрідним майданчиком для обміну досвідом та обговорення проблемних питань.

До прикладу, керівник добровільної пожежної команди Шпанівської громади Олександр Божок розповів про співпрацю з місцевим відділенням ДСНС:

“За 5 років діяльності пожежної частини в нашій громаді ми здійснили понад 150 виїздів на гасіння пожеж і надання допомоги населенню. Маємо партнерські та налагоджені взаємини з нашими колегами з ДСНС, які нас підтримують, цікавляться нашою діяльністю, ну і, звісно, долучають до пожежогасіння. Зокрема, це і підштовхнуло нас до встановлення багаторівневої системи оповіщення, на кшталт тієї, якою користуються у Польщі. Тобто я як керівник ДПК, отримую сповіщення про необхідність виїзду нашої команди від чергового місцевого відділення ДСНС, з телефону роблю виклик, який активує сирену в нашому депо, а також члени ДПК отримують сповіщення в спеціальному додатку, де можуть одразу відповісти на запит і повідомити, чи є можливість долучитися до виїзду. За три роки використання такої моделі оповіщення ми встигли оцінити її ефективність та зручність. І вже наші колеги з ДСНС зараз переймають цей досвід та впроваджують його в себе”.

Також пан Олександр додав, що нині пожежна частина с. Шпанів об’єднує однодумців, які прагнуть розвивати громаду, долучаються цілі сім’ї, тим самим відбувається залучення молоді, яка стане наступним поколінням вогнеборців Шпанівської громади.

Загалом виступи представників ДПК показали, що попри новизну таких ініціатив населення досить швидко розуміє ефективність та потрібність створення ДПК у громаді.

“Довіра населення формується саме при співпраці з мешканцями. Варто додати, що наша ДПК окрім виїздів на гасіння пожеж, також активно допомагає громаді у багатьох екстрених роботах. До прикладу, ми допомагали розчистити дорогу при падінні дерев, відкачували воду з підвалів багатоповерхівок, коли відбувся прорив водопостачання. Також часто гілки можуть падати на дроти лінії електропередач, в цьому випадку також швидко прибуваємо на запит мешканців”, – розповідає староста с. Благодатне Дмитро Шевченко, який брав активну участь у створенні ДПК Золотоніської територіальної громади.

“Вже через декілька таких виїздів формується позитивний імідж ДПК та розуміння її функції у громаді”. Пан Дмитро зауважив, що бізнес також цінує допомогу, яку надає ДПК, тому місцеві підприємці усіляко сприяють у разі необхідності оновлення чи ремонту якогось обладнання.

Важливим елементом зустрічі стала презентація експертки проєкту “Вогнеборці. Зміцнення спроможності українських громад шляхом розвитку добровільних пожежних команд” Агнєшки Пясецької на тему “Добровільна пожежна охорона в Україні та Європі: факти і міфи”. Протягом свого виступу пані Агнєшка зосередилася на найпоширеніших міфах, які тим чи іншим чином «утримують» громади від розвитку добровільного пожежного руху «на місцях».

Мабуть, найбільш вкоріненим міфом є: “Якщо не платити, то ніхто не надаватиме допомогу, зарплата – це гарантія чергування”. У відповідь на це пані Агнєшка зазначила:

“Приклад кожної ДПК, яку ми почули сьогодні, доводить зворотнє. Так, деякі громади можуть залучати певні види заохочення чи пільги, і це є певним стимулом. Проте варто розуміти, що це не є основним покликом людини, а підтримка з боку місцевого самоврядування та населення може допомогти збільшити кількість таких добровольців”.

Ми дякуємо учасникам за активну залученість у обговореннях, а також за презентацію своїх історій успіху, детальніше про які розповімо зовсім скоро.

Більше інформації Ви можете знайти в базі знань FSM про цивільний захист на місцевому рівні – на сайті Вогнеборці  www.vognebortsi.in.ua

Проєкт Фонду міжнародної солідарності (FSM) «Вогнеборці. Зміцнення спроможності українських громад шляхом створення добровільних пожежних команд» реалізується за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, а також Офісу Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США.