Минулого тижня відбувся круглий стіл в рамках проєкту «Вогнеборці. Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні» за участі народних депутатів України, представників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, добровільних пожежних команд та експертів у сфері цивільного захисту.

Проведення даного заходу мало на меті обговорення актуальних організаційно-правових питань системи цивільного захисту, в тому числі добровільної пожежної охорони, під час перехідного періоду до європейської системи реагування, яке згодом допоможе якісно змінити правове підґрунтя функціонування ДПК в українських громадах.

Нагадаємо, що 18 жовтня минулого року стало справжньою подією у сфері цивільного захисту. Адже цього дня Верховна Рада України прийняла в цілому проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування місцевої та добровільної пожежної охорони законопроекту» № 7557 від 14.07.2022 року, який був покликаний значно спростити створення та функціонування добровільної пожежної охорони в громадах. 

Зокрема аналізом досягнень даних законодавчих змін поділився експерт проєкту «Вогнеборці. Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні» Василь Кундрик.

Проте як раніше зазначали експерти, водночас зі справді значними та важливими змінами в регулюванні, залишився ряд викликів, які згодом можуть перетворитися у перепони для розвитку добровільного пожежного руху України. Йдеться в т.ч. про:

  • пряме і безперешкодне фінансування громадами ДПК як громадської організації;
  • невикористаний потенціал деталізації Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 314 від 7.04.2023;
  • відсутність регулювання щодо обліку членів та учасників підрозділів для забезпечення добровільної пожежної охорони та їх залучення;
  • чітке розмежування підрозділів ДПО та МПО.

 

На важливості останнього пункту особливо наголосив Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко та закликав роз’яснювати громадам суттєву різницю між місцевою пожежною командою (МПК) та добровільною пожежною командою (ДПК).

Представники ДПК поділилися власними спостереженнями та зазначили, що найбільш “гострими” проблемами лишаються складний механізм забезпечення коштів на витрати ДПК та потреба у державній підтримці чи інших інституцій саме на стадіях створення та розвитку такого підрозділу, в чому надзвичайно важливу роль відіграє активна підтримка Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
За даними представників ДСНС, зважаючи на стрімкий розвиток добровільного пожежного руху та унікальний стан системи цивільного захисту, в якому перебувають українські громади, існує попит на певні доопрацювання у вигляді підзаконних актів, які дозволять швидше удосконалити організаційно-правові аспекти системи цивільного захисту. Про це розповів Віктор Вітовецький, директор Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС України.

Також варто додати, що у квітні цього року Україна доєдналася до механізму цивільного захисту Євросоюзу — найбільшої у світі системи надання міжнародної координованої оперативної допомоги в разі надзвичайних ситуацій, та наразі перебуває у перехідній стадії до європейської системи реагування. Про європейське майбутнє системи реагування на надзвичайні ситуації, а також про приклади удосконалення практик та процедур на прикладі країн ЄС розповіла у своєму виступі експертка проєкту “Вогнеборці” Агнєшка Пясецька.

Наступний крок — виїзне засідання профільного комітету, яке відбудеться вже у грудні. А відтак, робота, у напрямку покращення організаційно-правової бази системи цивільного захисту, триває.

Більше про проєкти Фонду у сфері цивільного захисту можна дізнатися тут .


Проєкт реалізується Фондом міжнародної солідарності у рамках програми “U-LEAD з Європою” і співфінансується програмою польської співпраці задля розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.