9 вересня 2024 року відбувся заключний круглий стіл проєкту «Вогнеборці. Зміцнення спроможності українських громад шляхом розвитку добровільних пожежних команд».

Захід був присвячений підведенню підсумків проєкту та діалогу між учасниками заради спільної мети – масштабування позитивного досвіду реалізації європейської моделі системи пожежної безпеки в українських громадах та подальше вдосконалення системи цивільного захисту на місцевому рівні.

Серед гостей круглого столу: Керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні (FSM​) Павел Кост, Заступниця Координатора програм допомоги Посольства США Кері Петерсон, Повірена у справах Посольства Республіки Польща в Україні Аґнєшка Ґуральська, Виконавчий директор Всеукраїнської асоціація ОТГ Тарас Добрівський, начальник Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України Олександр Чекригін, інші представники ДСНС, а також представники громад-учасниць проєкту, добровільних пожежних команд з 8 областей України і проєктна команда та експерти проєкту “Вогнеборці”.

Проєкт передбачав запровадження сучасної системи цивільного захисту на місцевому рівні, включно з протипожежним захистом та запобіганням кризовим ситуаціям, з особливим акцентом на створення повноцінних добровільних пожежних команд (ДПК) у 8 громадах України, які були відібрані на основі відкритого конкурсу. Важливими складовими проєкту стали вивчення польського досвіду в розбудові добровільного пожежного руху під час навчальних візитів до Республіки Польща та індивідуальна експертна підтримка громад, щодо організаційно-правових питань. Окремою ланкою у проєкті була спільна робота з ДСНС над покращенням законодавства і процедур щодо цивільного захисту. Наразі завершується процес передачі пожежного обладнання для ДПК громад-учасниць проєкту на суму більше 100 тис. доларів.

Під час свого виступу Павел Кост наголосив, що діяльність Фонду міжнародної солідарності від 2014 року тісно пов’язана з децентралізацією та розвитком місцевого самоврядування. Одним із секторів особливої уваги завжди був розвиток цивільного захисту на місцевому рівні: “За ці роки нам вдалося реалізувати три проєкти, спрямовані до територіальних громад. Маємо досвід співпраці з понад 50 громадами, з ДСНС України і сподіваємося на продовження цієї співпраці. Щиро дякую Міністерству закордонних справ Республіки Польща, Офісу Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США за надану фінансову можливість реалізувати цей важливий проєкт. Також слова вдячності адресую ДСНС України та всім громадам, які із запалом долучилися до реалізації і співпраці в рамках нашого проєкту”, — наголосив у своєму виступі Павел Кост, керівник Представництва FSM.

​Кері Петерсон, Заступниця Координатора програм американської допомоги​​ Посольства США у Києві зазначила: “ Проєкт “Вогнеборці. Зміцнення спроможності українських громад шляхом розвитку добровільних пожежних команд” є частиною програми “Партнерство і співпраця з Україною”, яку втілює Уряд США . 

ЇЇ основне завдання – надавати допомогу урядам Центральної та Східної Європи для сприяння економічного розвитку України. Ми надзвичайно вдячні Польщі, який також долучився до цієї програми, за нашу тристоронню співпрацю та за поширення свого досвіду створення ДПК на місцевому рівні та забезпечення їх ефективності. Зараз, тут ми бачимо головне досягнення наших зусиль, а саме створення 8 ДПК у восьми українських громадах. Відтак ми сподіваємося, що ця співпраця між Урядом Респуліки Польща, Фондом міжнародної солідарності та українськими організаціями триватиме й надалі. Це буде значним внеском у формування спроможності громад на місцях.”

​​В свою чергу, Аґнєшка Ґуральська, повірена у справах Посольства Республіки Польща в Україні подякувала учасникам проєкту за їх мотивацію втілювати такі важливі ініціативи у своїх громадах навіть попри виклики воєнного часу.

Заключний круглий стіл став своєрідним майданчиком для обговорення не лише індивідуального досвіду громад-учасниць, але й загальної візії українського цивільного захисту в майбутньому. Відтак Директор Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України Олександр Чекригін презентував свою доповідь на тему “Реалізація етапів плану заходів ДСНС щодо розвитку підрозділів добровільної та місцевої пожежної охорони в Україні”, а експерти проєкту “Вогнеборці” Аґнєшка Пясецька та Василь Кундрик розповіли про проблемні організаційно-правові питання, які потребують доопрацювання в майбутньому.

Від імені команди Фонду міжнародної солідарності (FSM) хочемо подякувати учасникам проєкту за їх залученість та активну громадянську позицію, також хотілося б окремо відзначити представників Тростянецької, Камінь-Каширської та Білицької громад, які поділилися своїм досвідом в рамках блоку заходу “Голос громад” та презентували свій шлях процесу розбудови системи цивільного захисту на місцях.

Проєкт реалізується за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, а також Офісу Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в рамках 10-го раунду програми “Development Cooperation Partnership Program”.