Захід, який відбувся 4 грудня в Києві, об’єднав його гостей навколо спільної мети: пошуку ефективних рішень для громад щодо розвитку моделі організації психосоціальних послуг для своїх жителів, об’єднання зусиль і можливостей держави та міжнародних партнерів для покращення доступу й якості таких послуг, а також підвищення обізнаності щодо питань збереження ментального здоров’я та психосоціальної підтримки. 

Партнерами події виступили Координаційний центр з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України та Міністерство у справах ветеранів України.  

Серед гостей II Форуму PRO_MentalHealth були:  

  • Тимчасово Повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч, 
  • перший секретар Посольства США з питань стабілізації Метью Джонсон,  
  • представники Фонду міжнародної солідарності (FSM – Polish Solidarity Fund),  
  • директорка з розвитку проєктів Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, радниця прем’єр-міністра України Ірина Микичак, 
  • представники Міністерства соціальної політики України та Міністерства ветеранів України, 
  • депутат ВРУ IX скликання, член Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Тарас Тарасенко, 
  • представники органів місцевого самоврядування, центральних і обласних органів виконавчої влади, ветеранської спільноти, міжнародних організацій та проєктів міжнародної технічної допомоги, а також представники експертної спільноти. 

Відкривали Форум директор з питань партнерства Фонду міжнародної солідарності (FSM – Polish Solidarity Fund) Томаш Горбовскі та Тимчасово Повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч.

“Саме громади є тими осередками, де переважно проживають українські Захисники та Захисниці. Тому вкрай важливо, аби після їхнього повернення громади були готові відповідати їхнім потребам і підтримувати їх. Щоб поза зоною бойових дій ветеран міг себе реалізувати. Хочу підкреслити, що саме підтримка громад завжди була, є й залишається в центрі уваги Фонду міжнародної солідарності. І це дуже важливо – діяльність на місцевому рівні дозволяє нам бути ближче до людей – рушійної сили змін. Саме це дозволяє нам робити конкретні зміни, які приносять відчутні результати”, – зазначив Томаш Горбовскі.

Своєю чергою Тимчасово Повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч подякував Фонду міжнародної солідарності, профільним міністерствам та всім, хто долучився до успішної апробації PRO_MentalHealth, і додав:

“Ми все ще робимо замало для людей, які зробили найбільше. Перемога – це коли після перемоги українські ветерани зможуть повернутися до своїх соціальних ролей у громадах, працювати чи знайти нове покликання. І ми зобов’язані з цим допомогти. Пріоритетом для Посольства Республіки Польща та колег із FSM є допомога у побудові системи допомоги ветеранам. Ми готові до співпраці з Міністерством у справах ветеранів та українською владою загалом, аби разом збудувати ефективну систему психосоціальної підтримки, яка працюватиме і зараз, і коли настане переможний мир в Україні.”

Розпочавши першу дискусію форуму на тему «Можливості створення у громадах послуг психосоціальної реабілітації для ветеранів та осіб, постраждалих від війни в Україні», керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності (FSM – Polish Solidarity Fund) в Україні Павел Кост презентував модель PRO_MentalHealth та її результати на Рівненщині, де модель була апробована вперше, і поділився планами на майбутнє. Зокрема, йдеться про розширення проєкту та подальшу імплементацію моделі у Житомирській області. 

“Ми будемо діяти передусім на основі фідбеку від ветеранів, фідбеку від центрів, а також фідбеку від Міністерства у справах ветеранів та експертів. Ми чудово розуміємо, що варто посилювати роботу у напрямку підтримки ветеранів та їхніх сімей. Тож це буде безперечно пріоритетом нашого Фонду”, – додав Павел Кост наприкінці свого виступу. 

Директорка з розвитку проєктів Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, радниця прем’єр-міністра України Ірина Микичак розповіла про результати, яких вдалося досягти в рамках реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Пані Ірина також зазначила, що надзвичайно цінним є те, коли міжнародні партнери підтримують уже існуючі дієві практики у громадах і підсилюють фахівців, які працюють на місцях. 

Наприкінці свого виступу Ірина Микичак подякувала польському та американському народам за всебічну підтримку України: «Звісно, під час війни вкрай важлива мілітарна підтримка, яку надають нам партнери, але не можемо применшувати також і внесок у стійкість українського суспільства, гуманітарної та соціальної сфер. Адже жодна перемога неможлива без стійкості, переконаності у нашій перемозі та силі нашої економіки. Дякуємо, ми пам’ятаємо і надзвичайно цінуємо це.» 

Наступна дискусія на тему «Впровадження програм оздоровлення та покращення реабілітації на місцевому рівні» розпочалася з виступу першого заступника голови Рівненської ОВА Сергія Подоліна, який стисло розповів про практики, реалізовані на Рівненщині. 

«Наразі послугами наших центрів уже скористалися понад 20 тисяч громадян, і вони продовжують звертатися до нас. Також дякуємо партнерам за чудову матеріальну базу, зокрема автомобілі, отримані в рамках реалізації проєкту PRO_MentalHealth. Завдяки їм ми можемо забезпечувати роботу мобільних груп спеціалістів, які за потреби виїжджають у територіальні громади», – зазначив Сергій Подолін. 

Під кінець свого виступу пан Сергій передав естафету колегам із Житомирської області, які невдовзі також розпочнуть впровадження моделі PRO_MentalHealth. 

У свою чергу, перша заступниця начальника Житомирської ОВА Наталія Остапченко зазначила, що найважливішим при реалізації таких проєктів є ініціативність громад. Тож саме це стане першим кроком на Житомирщині – відбір найбільш вмотивованих громад. 

Керівник Вараського районного центру психосоціальної підтримки Роман Швець  розповів про успіхи та виклики у діяльності кожного з Центрів психосоціальної підтримки на Рівненщині, засновані  у 2023 році. Їх створення супроводжувалося навчанням, проведенням супервізій, ремонтом та обладнанням приміщень, формуванням мультидисциплінарних команд і забезпечення транспортом для послуг поза межами центрів. “Уже цього року центри продемонстрували сталість, завдяки підтримці сусідніх громад, де було відкрито філії. Соціальні заклади одразу при появі наших центрів почали перенаправляти клієнтів, які потребували психологічної підтримки” – зазначив Швець. Він подякував партнерам, серед яких Клеванський госпіталь,  бюро правової допомоги, лікарні та служба зайнятості. 

Кожен центр проявив свою унікальність, розширюючи спектр послуг. Наприклад, хтось почав надавати послугу з формування життєстійкості, як Вараський, Рівненський, Здолбунівський центри. Хтось співпрацює з Міністерством у справах ветеранів, як Дубенський центр. Хтось відкриває фізкультурно-спортивну реабілітацію, хтось впровадив профорієнтаційну програму, хтось юридичну підтримку. Ця унікальність була викликана специфікою потреб в кожному районі.  

У 2023 році Фонд міжнародної солідарності запустив таку ланцюгову реакцію, яка триває до сьогодні. І я впевнений, що дана реакція буде успішно продовжуватись, бо в цьому є реальна потреба.” – підсумував Роман Швець. 

Микола Орлов, начальник відділу проєктної діяльності, розвитку та міжнародного співробітництва Здолбунівської міської ради Рівненської області, який у 2023 році брав участь у реалізації проєкту в якості керівника експертної групи PRO_MentalHealth, підкреслив важливість одного з компонентів проєкту — це сприяння співробітництву територіальних громад з метою забезпечення прав мешканців цих громад на отримання психосоціальних послуг. Пан Микола навів яскравий приклад міжмуніципального співробітництва — в рамках  цьогорічного мікрогрантингу від Фонду міжнародної солідарності було відкрито два відділення Центрів у нових громадах Рівненської області на основі договорів про ММС. 

Спікерки третьої дискусії на тему «Плекання стійкості у відповідь на психотравмуючі події війни та реінтеграція ветеранів в активне соціально-економічне життя» зосередилися на питаннях виміру та джерел стійкості населення перед викликами воєнного часу, а також на ролі громади у подоланні цих викликів. 

Зокрема, лікарка-психотерапевтка, керівниця київської філії центру «Коло сім’ї» та викладачка Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії Ольга Сергієнко розповіла про складові стійкості, які наразі можуть допомогти впоратися з викликами сьогодення. 

«Підсумовуючи, цінності, корисне мислення, можливість регулювати свою енергію та поповнювати її, а також побудова міцних взаємин — це речі, які кожен із нас може проаналізувати та подумати, над чим можна попрацювати, аби зміцнити свою життєстійкість. Сьогодні ми багато говорили про вразливі верстви населення, але насправді наразі кожна людина в Україні має пильнувати свій стан, бо нам йти далеко, йти довго. Тож давайте разом крокувати до найочікуванішої для кожного з нас миті — перемоги України», — зазначила пані Ольга. 

Психологиня, психотерапевтка, супервізорка, навчальна тренерка УТПЗ MH4U, фахівчиня Центру життєстійкості у м. Рівне Олена Ярмолюк розповіла про низку викликів у розбудові системи надання психологічних послуг. Окремо вона наголосила на необхідності більшого залучення практичного компонента під час підготовки фахівців та здатності порушувати незручні питання, які можуть гальмувати процеси реформування та адаптації системи до сучасних реалій. 

«Які я бачу завдання таких великих заходів? Це про голос — ставити незручні, гострі питання; це висвітлювати важливі, але дуже стигматизовані теми; це ділитися досвідом і тим самим “ростити собі конкурентів”», — зазначила пані Олена. 

Четверта дискусія, яка стосувалася потреб ветеранів у контексті психосоціальної реабілітації та впровадження ветеранської політики у громадах, мала емоційні й відверті розмови.

На артвиступі акторка Наталка Денисенко наголосила на важливості емоційної  стійкості та поділилася своїм рецептом витримки: «Щоденний вибір — жити своє найкраще життя, жити й працювати в запропонованих обставинах». Її виступ, присвячений силі «Поезії незламного народу», став символом незламності духу українців. 

Андрій Опалько, старший бойовий медик 104-ї окремої бригади територіальної оборони 60-го окремого батальйону “Поліські вовки” Сил територіальної оборони України розповів про особистий досвід відвідування сарненського Центру психосоціальної підтримки «Життя», де він брав участь у різних формах терапії: каністерапії, іпотерапії, риболовлі, глинотерапії та арттерапії. Серед його ідей – організація подорожей Україною для ветеранів, а також пан Андрій наголосив на важливості нарощувати потенціал центрів, додаючи нові послуги та простори для гуртування побратимів і посестер “Центр має бути своєрідним хабом, де можна отримати комплексну послугу – від навчання до особистого спілкування». 

Засновник Спілки поранених військових “Міцні 300” Андрій Кучер подякував PRO_MentalHealth за роботу з ветеранами: “Психологічна підтримка пораненому ветерану потрібна все життя. Важливо, щоб фахівці, які працюють з ветеранами, мали відповідну підготовку й отримували гідну заробітну плату”, – підкреслив він. 

Керівник Гарячої лінії Українського ветеранського Фонду Олександр Чаморсов відзначив важливість якісних і системних послуг для ветеранів: “Ми стабілізуємо стан ветеранів під час дзвінків на кризову гарячу лінію. Але важливо, щоб потім людина мала можливістю піти до психолога з військовим досвідом.» 

На завершення Форум Павел Кост наголосив: “Дуже багато думок, які безумовно будемо всіма нашими силами намагатися втілити в життя. Напевне доведеться трішки підкоригувати нашу модель. Але це природно. Не вперше і не востаннє для нас. Хочемо подякувати за участь і цікаві розмови.  Дискусії важливі, але час роботи “в полях” давно настав. Потрібно її продовжувати швидше, якісніше і спільними силами. Ми до цього готові. Ми готові до конструктивної критики та співпраці”.