Крок за кроком: соціальна підтримка сімей з дітьми – Білозірська ТГ, Черкаська обл.
У Білозірській сільській територіальній громаді турбота про дітей, забезпечення їх добробуту і безпеки є одним з найбільш важливих завдань та пріоритетом у соціальній роботі, на виконання яких втілюються прогресивні практики, спрямовані перш за все на впровадження підтримуючих і допоміжних форм роботи з сім’єю.
Метою проєкту «Крок за кроком: соціальна підтримка сімей з дітьми» є покращення якості всебічного розвитку дітей дошкільного віку та навчання батьків навичкам, необхідним для виховання дітей, покращення матеріальної бази та роботи психологічної служби місцевого дитячого садочка «Червона шапочка» шляхом придбання та встановлення інтерактивного обладнання (зокрема, інтерактивної підлоги та пісочниці, а також різного дидактичного матеріалу: сенсорних наборів і іграшок, наборів для творчості та головоломок тощо), використання інтерактивних методів та мультимедійних технологій, а також проведення корекційно-розвиткових занять з 150 дітьми віком 0-6 р., а також занять з батьками по програмі «Батьківство в радість» (розробленої на основі американської програми, що з 1983 р. впроваджена у 36 штатах).
Інтерактивне обладнання, дидактичні матеріали, які відповідають сучасним авторським методикам, тренінгова програма «Батьківство в радість» – і є тим навчальним інноваційним засобом, що сприяє поліпшенню психоемоційного фону сім’ї, адаптації дитини в соціумі, набутті навичок та вмінь до самообслуговування.
Спільна робота фахівців Центру надання соціальних послуг та психологічної служби дошкільного навчального закладу, підвищить ефективність у роботі з дітьми та батьками, що спрямована на формування самодостатньої сім’ї та її здатності до усвідомленого народження та виховання дітей.
Загальна вартість проєкту: 400,0 тис. грн.
Облаштування інклюзивного спортивно-ігрового майданчика «KidsLand» – Чигиринська ТГ, Черкаська обл.
Спеціалісти КЗ «Центр соціальних служб», що пройшли навчання за програмою «Підтримка процесу децентралізації: розвиток компетенцій об’єднаних територіальних громад у сфері надання соціальних послуг» в результаті моніторингового дослідження виявили, що найболючіше питання, яке гостро постало в громаді, це безбар’єрний доступ та відсутність відпочинкових зон для дітей та осіб з інвалідністю. На території громади налічується понад 40 дітей з інвалідністю та 164 дітей з особливими освітніми потребами, проте досі не було жодного дитячого спортивно-ігрового майданчика з елементами інклюзії (а всього у громаді їх є 32).
Тому метою проєкту стало створення сучасного інклюзивного простору для відпочинку та розвитку, взаємодії та ігор, активності та занять спортом KidsLand», що обладнаний спеціальним ігровим комплексом на гумовому покритті, дітей різних вікових категорій, а саме: дітей з інвалідністю, дітей з особливими освітніми потребами, інших незахищених категорій дітей (дітей учасників АТО, внутрішніх переселенців, дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей), та всіх бажаючих – поряд розміщені дитячий садок та середня школа, а сам майданчик розміщений на території КУ «Інклюзивно-ресурсний центр». Спільний ігровий та спортивний майданчик розподілено на три зони для ігор та відпочинку, а поряд – розміщений зелений клас для проведення арт-терапевтичних занять.
Створення такого майданчика сприяє зниженню дискримінації, усуненню перешкод та бар’єрів і формуванню нового ставлення до дітей з інвалідністю та їх взаємодії з однолітками. Такий простір дозволить особливим дітям отримати рівні з однолітками можливості розвитку.
Загальна вартість проєкту: 400,0 тис. грн.
Мобільні соціальні послуги для сімей/осіб в складних життєвих обставинах Тернівської територіальної громади – Терніська ТГ, Черкаська обл.
Тернівська територіальна громада є молодою, невеликою сільською громадою, до складу якої входять 9 сіл з загальною чисельністю населення трохи більше 5 тис. осіб. Проте близько 30% мешканців громади перебувають в СЖО через відсутність постійного місця роботи, житла призначеного та придатного для проживання, вади фізичного та психічного розвитку, малозабезпеченість, безробіття одного з членів сім’ї, що негативно впливає на виконання батьківських обов’язків, спосіб життя, внаслідок якого один із членів сім’ї (особа) частково або повністю не має здатності самостійно піклуватися про особисте життя та брати участь у суспільному житті тощо. Проблемою також є організація транспортного сполучення між селами, яке є нестабільним та неякісним.
Участь у проєкті сприяла розвитку соціальних послуг через організацію її мобільності, тим самим пришвидшила процес оцінки потреб у них та їх надання, зокрема вчасного реагування на кризові випадки (не більше однієї доби для надання соціально-психологічної допомоги постраждалим).), їх профілактики та проведення інформаційно-просвітницької діяльності. Цієї мети було досягнуто шляхом закупівлі 1-го авто і 8 велосипедів для соціальних працівників. Крім того, для підвищення якості надання послуг працівників соціальної сфери було забезпечено необхідним обладнанням та матеріалами в т.ч. меблями, офісним обладнанням (комп’ютер, принтер), проведено навчання персоналу, а також оцінку потреб в соціальних послугах мешканців 9 сіл ТГ.
Для груп осіб у складних життєвих обставинах проведено 6 профілактичних заходів – тренінгів “Батьківство без стресу”. А, в цілому, цільовою аудиторією проєкту стали усі вразливі соціальні категорії: 209 осіб похилого віку, 50 сімей, де є проблеми з залежністю, 24 сім’ї, де є люди з інвалідністю, також – постраждалі від насильства, одинокі матері/батьки, тощо – за результатами дослідження.
За результатами опитування, яке було проведено наприкінці реалізації проєкту було виявлено, що 97,8% отримувачів соціальних послуг задоволені їх якістю та періодичністю, а у 100% покращився психологічний та емоційний стан у процесі надання послуги порівняно з періодом, коли соціальна послуга догляду вдома не надавалась, та вони відчули фізичне розвантаження від отримання соціальної послуги.
Загальна вартість проєкту: 385,7 тис. грн.
Активний відпочинок – запорука здорової громади – Гніванська ТГ, Вінницька обл.
Одним з пріоритетних завдань розвитку Гніванської громади згідно її програми соціально-економічного розвитку на 2019-2021 рр. було створення належних умов для всебічного та повноцінного розвитку дітей, формування та розвиток здорового способу життя. На території громади має місце унікальна ситуація функціонування освітнього та соціального закладів на спільній території. КЗ Гніванський центр соціальних послуг «Джерело» розташований в частині одного з корпусів початкових класів опорної Загальноосвітньої альтернативної школи І – ІІІ ступенів №1 і поряд з ним був необлаштований майданчик ідеальний для створення багатофункціональної зони відпочинку, не тільки для клієнтів Центру «Джерело» та учнів, але й усіх бажаючих.
Саме тому з’явилась ідея облаштувати тренажерну та інклюзивну зони на цій території. Метою даного проєкту є надання можливості активно проводити дозвілля та розважатись на свіжому повітрі дітям та молоді з функціональними обмеженнями – клієнтам відділення соціально-психологічної реабілітації центру «Джерело» (12 осіб + ще 11 на інклюзивному навчанні в сусідній школі), займатись фізичною культурою та спортом учням місцевої школи (580 осіб) та іншим бажаючим (2 тис. мешканців мікрорайону) в умовах вільного доступу шляхом встановлення вуличних тренажерів та інклюзивного спортивно-ігрового обладнання (тренажери, гойдалки, пісочниці, шаховий столик, тощо).
Спільні ігри здорових дітей та дітей з функціональними обмеженнями позитивно впливають як на одних, так і на інших. Вони разом активно пізнають навколишній світ і розважаються, внаслідок чого з’являється шанс краще адаптуватись у соціумі і відкритись особистості. Кожна людина має почувати себе повноцінною, навіть якщо має певні труднощі зі здоров’ям. Разом з тим, розвивається толерантне ставлення співгромадян до осіб з інвалідністю і просто активно та приємно проводити час на затишному відповідно облаштованому для цього подвір’ї.
Загальна вартість проєкту: 260,7 тис. грн.
Якісні соціальні послуги наближені до родини – Вороновицька ТГ, Вінницька обл.
Оскільки соціальний захист та соціальні послуги в Вороновицькій громаді знаходяться на стадії свого становлення, не мають розвиненої мережі закладів соціального спрямування, не має гарного транспортного сполучення між населеними пунктами, що розташовані віддалено від центральної садиби, існувала проблема втрати «корисного робочого часу» на дорогу соціальних робітників та фахівців із соціальної роботи виникло питання як забезпечити якіснішу та продуктивнішу роботу працівників Центру надання соціальних послуг.
Для селищної громади з обмеженим бюджетом фінансова допомога в рамках проєкту є великою допомогою для розвитку соціальних послуг та поліпшення їх ефективності в майбутньому. Метою проєкту є наближення соціальних послуг до сімей (осіб), які їх потребують, підвищення якості та ефективності надання соціальних послуг через оптимізацію робочих процесів соціальних робітників та фахівців із соціальної роботи шляхом створення трьох, наближених до мешканців, кімнат надання соціальних послуг у старостатах громади з необхідними меблями, комп’ютерною технікою (ноутбук + принтер), дитячими куточками, а також забезпечення соціальних робітників та фахівців із соціальної роботи засобами пересування (18 велосипедів та 4 електровелосипеди).
Цільовими групами проєкту є різні вразливі категорії: сім’ї (особи), які перебувають у складних життєвих обставинах через поважний вік, інвалідність, малозабезпеченість, домашнє насильство та насильство за ознакою статі. Реалізація проєкту дозволила охопити соціальними послугами 80% сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, провести оцінку якості соціальних послуг (до та після проєкту) та на 40% зменшити час, який витрачається соціальними робітниками і фахівцями із соціальної роботи на дорогу.
Загальна вартість проєкту: 389,0 тис. грн.
«Придибенції по-Барськи: простір для спілкування літних мешканців» – Барська ТГ, Вінницька обл.
На території Барської міської територіальної громади близько 30% населення є громадянами літнього віку. В той же час, ще нещодавно для них надавалися ті соціальні послуги, які і ще 30 років тому. Літнім людям складно даються законодавчі зміни в питаннях пенсійного забезпечення, житлових субсидій, освоєння комп’ютерних технологій тощо. Вони потребують допомоги в адаптації до сучасних умов життя. Для цього літнім людям потрібен осередок, де б їм допомагали долати життєві труднощі, організовували юридичне, сімейне, психологічне консультування та дозвілля.
Люди літнього віку нині не такі, якими були їх однолітки 30 років тому. Сучасний світ дуже стрімко вносить зміни у відчуття часу, стилю та потреб. Сучасним пенсіонерам вже мало бавити онуків і в’язати шкарпетки на самоті. Їм конче потрібні спілкування та нові знання. Люди літнього віку можуть і хочуть бути сучасними, їм лиш треба допомогти знайти вектор для розуміння та сприйняття себе у цьому мінливому світі.
Для цього було створено простір «Придибенції по-Барськи» на базі клубу Барського УВП УТОС (де в рамках проєкту було зроблено косметичний ремонт актового залу, замінено вікна), де барчани у віці 60-85 років отримали змогу спілкуватися, змістовно та цікаво проводити час, будучи включеними у сучасні мистецькі практики, отримати необхідну базу знань та опанувати навички, що відповідають викликам сучасності, через цикли зустрічей, тренінгів, лекцій та майстер-класів у сфері охорони здоров’я, соціальній, юридичній та інших галузях, а також налагодили такий необхідний «діалог поколінь» із підходом «ти мені, а я – тобі».
Не менше 40 осіб літнього віку та не менше 80 осіб з інвалідністю (зокрема, з порушенням зору з числа працівників Барського УВП УТОС) були об’єднані в рамках такого простору. Під час реалізації проєкту відбулося 63 зустрічі, серед яких: 20 творчих занять та репетицій із місцевим МХАТом, 5 психологічних тренінгів, 10 майстер-класів «Улюблена справа» із різних технік декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва (гончарство, в’язання, ярнбомбінг (художнє обв’язування дерев в парку), малювання картин за номерами та ін.), 5 зустрічей із лікарями, 8 зустрічей-консультацій із фахівцями з соц.роботи, юристами, працівниками сфери соціального захисту населення та Пенсійного фонду, 10 занять шахово-шашкового гуртка та фізкультурно-оздоровчої групи, 5 зустрічей із молоддю в рамках «діалогу поколінь» (серед учасників було 30 представників учнівської та студентської молоді).
Крім того, відбулися «Кулінарний батл», зустріч-майстер-клас зі стилістом, перукарем і візажистом, майстер-клас із виготовлення та розпису імбирного печива, лекція-майстер-клас із традиційних культурних практик Східного Поділля, три заняття з інтернет-грамотності, концерт «Літній вечір» (понад 50 учасників з числа людей літнього віку та їх дітей і онуків), аудіоконцерт різножанрових художніх номерів, записаний на професійній студії звукозапису, показ мод «Fashion-week по-Барськи», три екскурсійні поїздки до міста Вінниця та музею хліба в с.Білопілля Козятинського району (Вінницька обл.).
Вражаюче, але охоплення користувачів дописів про «Придибенції по-Барськи» у соцмережі Facebook склало понад 135 000, а кількість переглядів відео, створених в рамках проєкту, склало понад 70 000. Проєкт отримав висвітлення не лише у соціальних мережах та місцевих джерелах, а й у щоденній всеукраїнській газеті «День» та на телебаченні «Суспільне/Вінниця».
Загальна вартість проєкту: 400,0 тис. грн.
«Вчасно зреагуй – життя врятуй!» – Семенівська ТГ, Житомирська обл.
Одним із пріоритетних завдань Семенівської ТГ є безпека місцевих жителів. В той же час, за даними Бердичівського відділу поліції: у 2020 р. у Семенівській ТГ було 242 адміністративних притягнення, з яких 187 – випадки насильства. При цьому, всі потерпілі – жінки віком від 30 до 60 років. Саме ця категорія виявилася найуразливішою щодо безпечної життєдіяльності, а всього в громаді є 1510 жінок віком від 18 до 59 років, всі вони є потенційними жертвами насилля. А оскільки відповідно до законодавства постраждалими є всі члени родини, то на практиці кількість жертв навіть вища, з яких щонайменше 60% – діти.
Враховуючи те, що відстань найвіддаленішого села до центру громади або району складає майже 50 км, існує проблема відсутності можливості швидко реагувати на кризові ситуації. Виїзні рейди працівників соціального захисту до сімей, де вчинено насильство, нерідко виявляються запізніми, несвоєчасними і неактуальними. В сільській місцевості проблема домашнього насильства має свої особливості: відсутність швидкої дієвої комплексної допомоги постраждалим породжує ситуації замовчування, пролонгації насильства, сприймання агресії кривдника як типової і повсякденної поведінки. За таких обставин викорінити зло і зруйнувати стереотипне мислення вкрай складно.
В цих умовах, для забезпечення населення своєчасною комплексною допомогою у випадках потрапляння у ситуацію агресії, керівництво громади вирішило створити мобільну кризову службу з протидії домашнього насильства з 10 спеціалістів з різних сфер діяльності: соціального працівника, психолога, медика, педагога, фахівця служби у справах дітей, працівника сектору превенції поліції, дільничного офіцера, юристів центру безоплатної правової допомоги. Для учасників МКС проведено навчання з використання методів і форм надання комплексної допомоги особам, постраждалим від насильства та соціально-психологічної роботи з кривдниками і закуплено 5-місне авто, а для жінок громади – проведено інформаційну кампанію «Збережи себе – живи безпечно!» (350 учасниць).
Основним довгостроковим результатом є зменшення кількості випадків насильства (яка збільшилася в умовах пандемії у 2020). Однією з інновацій є розробка “сигнальної картки” за аналогією з “блакитною карткою”, яка діє по відношенню до кривдників у Польщі і з якою координатори проєкту познайомились під час навчальних візитів до Польщі в рамках проєкту «Підтримка процесу децентралізації: розвиток компетенцій об’єднаних територіальних громад у сфері надання соціальних послуг».
Загальна вартість проєкту: 419,8 тис. грн.
«Створення необхідних умов для надання повноцінних якісних послуг з комплексної реабілітації людей з інвалідністю в КЗ «Городницький центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю» Городницької селищної ради» – Городницька ТГ, Житомирска обл.
У 2011 р. на території Городницької селищної ради був створений Новоград-Волинський районний центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю. Під час проведення децентралізації та після створення Городницької територіальної громади він був переданий на баланс вищеназваної громади, а у 2018 р. Центр був перейменований в КЗ «Городницький центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю» з метою надавати реабілітаційні послуги не тільки дітям, а й дорослим. Це пов’язано з тим, що найближчий центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю знаходиться в м. Новоград-Волинський, віддаль до якого складає 40 км від смт Городниця, а від крайнього населеного пункту – 70 км. Транспортування людей з інвалідністю по не зовсім якісних дорогах створює певні труднощі для цих людей не тільки за станом їхнього здоров’я, але і фінансові.
Разом з тим, на території громади проживає 60 людей з порушеннями опорно-рухового апарату, які потребують комплексної реабілітації (серед них 14 дітей). Загальна кількість людей з інвалідністю складає 453 чол. Крім того, в групі ризику отримання інвалідності знаходиться 64 дитини. Хоча Центр надавав певний перелік послуг з реабілітації, в тому числі й фізіопроцедури, але цих процедур недостатньо для надання повноцінної якісної реабілітації через відсутність необхідного обладнання.
В рамках проєкту для КЗ «Городницький центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю» було закуплено та встановлено ортопедичний пристрій, віброплатформу, реабілітаційний стіл, тренажери для зап’ястку, пальців. Це рішення дозволить значно розширить сферу надання соціальних послуг в громаді, покращить стан здоров’я людей з інвалідністю, а в деяких випадках поверне їх до активного життя.
Загальна вартість проєкту: 423,5 тис. грн.
Соціальний центр для тимчасового проживання осіб, що опинилися в складних життєвих обставинах в селі Соколів Курненської територіальної громади – Курненська ТГ, Житомирська обл.
В громаді є частина населення, яка з різних причин опинилась чи може опинитись в складних життєвих обставинах (наприклад, є сиротами без власного житла, одинокими мешканцями похилого віку, зазнали насильства, тощо – загалом до 30%населення громади відносяться до вразливих категорій). Тому потрібно допомогти таким людям. Саме це є основною метою реалізації проекту по створенню соціального Центру. Також в різних населених пунктах громади часто траплялись пожежі, коли мешканці залишились без житла, тому нині такий заклад вирішить таку проблему. В березні 2020 року було проведено SWOT – аналіз, за результатами якого ми вивчили, що є потреба для створення соціального закладу згаданого вище типу. Тому у громаді вирішили, залучивши зовнішні кошти, створити його в с. Соколів на базі приміщення колишньої лікарні.
Створений соціальний центр розрахований на 12 осіб (пізніше за рахунок коштів державної субвенції центр був розширений до 24 місць), повністю вмебльований, з необхідною побутовою технікою, санітарними зручностями, кухнею, місцем для зберігання особистих речей, іграшками для дітей. В перспективі його послугами зможуть скористатися і мешканці громад-сусідів на засадах муніципального співробітництва.
Соціальний центр забезпечить тимчасове, надання допомоги у виготовленні (поновленні) документів. Також в рамках проекту проведено два тренінги навчання з волонтерської діяльності для представників громадських організацій, активних громадян та один тренінг для соціальних працівників (спеціалістів, робітників, фахівців із соціальної роботи) щодо особливостей соціальної роботи з особами, які опинилися в складних життєвих обставинах. Всього у різноманітних тренінгах взяли участь 33 особи.
До співпраці в межах проекту та після його реалізації для забезпечення сталості залучили громадські організації, що працюють на території громади та активних жителів (медиків, психологів, юристів тощо), які пройшли навчання та готові допомагати в роботі соціального центру працюючи на засадах волонтерства.
Загальна вартість проєкту: 390,5 тис. грн.
«Кімната відпочинку» (впровадження соціальної послуги тимчасового відпочинку для батьків або осіб, які їх заміняють, що здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю) – Хорошівська ТГ, Житомирська обл.
В родинах Хорошівської громади виховується 96 дітей з інвалідністю. Спеціалісти управління соціального захисту населення залучають дітей та членів родин до активного життя та масштабних заходів. Проте, ця діяльність була би більш ефективною, якби до роботи активніше залучалися батьки. Спілкування з ними, індивідуальна робота, аналіз їх потреб та проблем, засвідчив їх певне психо-емоційне вигоряння, морально-фізичне виснаження, їх потребу в отриманні соціальної послуги, спрямованої на моральний та фізичний відпочинок. Водночас, необхідно вчити батьків, яким чином зменшити моральне навантаження, як розвивати власні можливості та вміння у підтримці, навчанні дітей, як бути корисними суспільству.
В ході реалізації проекту «Кімната відпочинку» (впровадження соціальної послуги тимчасового відпочинку для батьків або осіб, які їх заміняють, що здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю) учасниками заходів були батьки та діти з інвалідністю з Хорошівської громади та залучені спеціалісти, соціальні партнери, які долучилися до практичної роботи, наприклад логопед, медсестра, психолог, спеціалісти центру творчості, художник, керівник ГО.
Для задіяного персоналу проводилися навчання з метою надання їм певних знань щодо особливостей роботи з батьками даної категорії, а саме: як розширити сферу їх спілкування, забезпечити їх корисний та змістовний відпочинок, сприяти розвитку їх здібностей (всього 6 заходів).
З метою активізації співпраці, спрямованої на розширення сфери спілкування, забезпечення корисного та змістовного відпочинку, сприяння розвитку здібностей, подолання дефіциту спілкування, стереотипу щодо самотності, залишення наодинці з власними проблемами, батьки дітей з інвалідністю залучалися до тренінгових занять, круглих столів, майстер – класів та індивідуальних консультувань (всього 9 заходів).
Заняття з дітьми дало їм можливість демонструвати свої вміння, таланти, сприяло реабілітації та соціалізації засобами культури та мистецтва, особливо дітям, які не відвідують школу чи дитячий садочок, сприяло розвитку їх активного спілкування та активного відпочинку (всього 4 заходи).
Раніше майже всі заходи з батьками та дітьми проводилися на базі орендованих приміщень, що викликало деякі незручності як в батьків так і в спеціалістів, які проводили заходи, але, в результаті проєкту громада отримала відремонтоване та відповідно оснащене меблями, оргтехнікою, роздатковим матеріалом приміщення – «Кімнату відпочинку».
За допомогою проєкту створено батькам (або особам, які їх замінюють) умови для належного корисного змістовного відпочинку, можливості для спілкування, навчання та обміну досвідом виховання та догляду за дітьми з інвалідністю з використанням сучасних можливостей та технологій.
Загальна вартість проєкту: 197,9 тис. грн.
Створення соціального хабу «Ми разом» на базі відділення денного перебування Територіального центру Ніжинської ОТГ – Ніжинська ТГ, Чернігівська обл.
Важливою проблемою соціального захисту осіб з інвалідністю та людей похилого віку в нашій громаді є відсутність можливостей їхньої самореалізації та інтеграції в сучасне суспільство (загалом їх кількість складає 20% населення громади – 15 тис. осіб). У зв’язку з цим, окрім таких завдань Територіального центру Ніжинської ТГ, як забезпечення отримувачів соціальних послуг (догляд вдома, надання адресної натуральної та грошової допомоги), актуальною стала робота відділення денного перебування, яка включає в себе комплекс заходів з соціальної адаптації, розвитку різнобічних інтересів, організації дозвілля та відпочинку громадян похилого віку й осіб з інвалідністю.
Тому, у рамках проєкту та з метою вдосконалення ефективності системи надання соціальних послуг були запроваджені нові соціальні послуги. Зокрема такі як: соціально-трудова адаптація, консультативний кризовий телефон, денний догляд за людьми похилого віку й особами із інвалідністю та створення соціального хабу «Ми разом» з двома функціональними просторами (коворкінгом і релаксаційним), санітарно-гігієнічною кімнатою та сенсорною кімнатою (оновлено забезпечення центру, проведено капітальний ремонт приміщення, закупівлено меблі, побутову та комп’ютерну техніку, обладнання для санітарної та сенсорної кімнат). Релаксаційний простір використовується для психологічного розвантаження, розвивальних тренінгів за допомогою методів арттерапії (піскова терапія, ізотерапія, музикотерапія тощо), а коворкінговий – для навчання, самореалізації, організації денної зайнятості, соціально-трудової адаптації, дозвілля та співпраці з іншими установами, закладами, НУО тощо.
Очікується що завдяки цим заходам кількість отримувачів соціальних послуг відділення денного перебування збільшиться орієнтовно на 100 осіб, відвідувачів різних вікових груп – на 300 осіб/рік. А для учасників проєкту основним його результатом є розширення сфери компетенції людей літнього віку та осіб із інвалідністю, активізації їх у громадському житті, задоволення їх потреб у активному дозвіллі та зменшення соціальної ізоляції.
Загальна вартість проєкту: 528,4 тис. грн.
Соціальна пральня " Достойне життя" – Менська ТГ, Чернігівська обл.
В умовах економічної та соціальної нестабільності нашого суспільства, все більшої актуальності набувають такі проблеми як реалізація соціально-економічної політики по відношенню до літніх людей, яка шляхом комплексного вирішення існуючих проблем може забезпечити належний рівень життя, доступність та високу якість основних соціальних послуг, необхідну соціальну підтримку. За результатами дослідження було виявлено, що мешканці Менської ТГ, які перебувають на обліку у Територіальному центрі соціального обслуговування, з різних причин (відсутність централізованого водопостачання, скрутний матеріальний стан, незадовільний фізичний стан) не мають змоги задовольнити елементарну потребу особистої гігієни, а саме прання речей. Неодноразовими були випадки, коли соціальні працівниці територіального центру у межах своїх можливостей брали додому і прали одяг та білизну стареньких та немічних людей.
Проаналізувавши вищенаведені дані, було виявлено, що є потреба в такій соціальній послузі, як соціальна пральня. Для створення модернізованої пральні з сучасним обладнанням для якісного, доступного та швидкого прання одягу, постільної білизни та інших речей було здійснено поточний ремонт приміщення, закуплено устаткування (три пральні машини, сушильний автомат, відпарювач вертикальний та навіть телевізор і кондиціонер для підвищення комфорту очікування відвідувачів), миючі та дезінфікуючі засоби.
В рамках цієї послуги, люди зможуть отримати необхідну їм допомогу: прання та прасування речей, що забезпечить одну з основних потреб життєдіяльності; збереження та зміцнення здоров’я людини шляхом дотримання раціонального гігієнічного режиму в побуті; право на достойне життя. Очікується, що до кінця 2021 р. буде обслуговано 50-60 осіб, які перебувають на обліку в відділенні соціальної допомоги вдома, а протягом 2022 року буде обслуговано від 460 осіб.
Загальна вартість проєкту: 399,6 тис. грн.
«Від віку дожиття – до віку щастя!» – розширення послуг «Простору активного довголіття» Сновської МТГ – Сновська ТГ, Чернігівська обл.
Кожен з нас мріє довго жити. Проте, старість найчастіше асоціюється з хворобами та неміччю. Проект покликаний подолати стереотип сприйняття пенсійного віку як віку дожиття. Люди похилого віку Сновщини мають відчути, що пенсійний період – це не вік дожиття, а головний період в житті людини – період щастя!
У 2020 р. міська рада за підтримки «Фонду малих проектів – Україна» Фонду міжнародної солідарності створила в громаді «Простір активного довголіття», який користується популярністю серед відвідувачів. Даний проект є продовженням минулорічного проекту, в ході якого розширено спектр відпочинково-оздоровчих послуг для цільової аудиторії, а саме: придбано спортивний інвентар, обладнання та меблі для облаштування масажної кімнати, встановлено вуличні тренажери, вуличний тенісний стіл та стіл для гри в шахи, на подвір’ї влаштована альтанка для відпочинку, проведено поточний ремонт приміщень трьох кімнат (масажної, для зберігання інвентарю та туалетної кімнати з доступом для людей з інвалідністю).
В рамках проєкту проведені заходи:
Люди похилого віку відтепер мають змогу в комфортних умовах проходити курси лікувального масажу. На постійній основі будуть продовжені психологічні тренінги та консультації з напрямків, які викликають зацікавленість у цільової аудиторії. Планується, що протягом першого року роботи послугами новоствореного простору скористається понад 1000 осіб, другого – понад 1500 осіб.
Загальна вартість проєкту: 548,2 тис. грн.